Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki
Informacje o projekcie „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki”
Projekt współfinansowany z Programu Operacyjnego infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Priorytet: II ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu
Działanie: 2.5 poprawa jakości środowiska miejskiego.
Wartość projektu: 6 705 891,08 zł
Wartość dofinansowania: 5 700 007,41 zł
Projekt obejmuje utworzenie i renowację terenów zielonych położonych w granicach miasta Grodzisk Maz. I będzie realizowany w 25 obszarach. W ramach projektu powstaną 4 nowe parki i 7 skwerów, a także na nowo zostaną zagospodarowane pasy zieleni wzdłuż kilkunastu ulic na terenie miasta.
Zakres projektu:
Zadanie 1: Wykonanie parku nad Rzeką Mrowną – Park
Zadanie 2: Zagospodarowanie terenu przy ul Dalekiej- Park
Zadanie 3: Zagospodarowanie zieleni przyulicznej – ul. Graniczna
Zadanie 4: Zagospodarowanie terenu przy ul. Żeromskiego
Zadanie 5: Zagospodarowanie terenu skweru na wydłużeniu al. Armii Krajowej
Zadanie 6: Zagospodarowanie skweru przy ul. Warszawskiej
Zadanie 7: Zagospodarowanie zieleni nad rzeką Mrowną przy ul Bałtyckiej
Zadanie 8: Zagospodarowanie zieleni przy ul Nadarzyńskiej
Zadanie 9: Zagospodarowanie zieleni przy ul Warszawskiej
Zadanie 10: Zagospodarowanie terenu przy ul. Szczęsnej
Zadanie 11: Zagospodarowanie terenu przy ul. Dąbrowskiego
Zadanie 12: Zagospodarowanie terenu przy ul. Wieluńskiej
Zadanie 13: Zagospodarowanie terenu przy ul. Robotniczej
Zadanie 14: Zagospodarowanie terenu przy ul. Kleeberga
Zadanie 15: Zagospodarowanie zieleni przy ul Bałtyckiej
Zadanie 16: Zagospodarowanie terenu przy ul. Narutowicza
Zadanie 17: Zagospodarowanie terenu przy ul. Traugutta
Zadanie 18: Zagospodarowanie terenu przy ul. Sienkiewicza
Zadanie 19: Zagospodarowanie terenu przy ul. 1 Maja
Zadanie 20: Zagospodarowanie terenu przy ul. 3 Maja
Zadanie 21: Zagospodarowanie terenu Parku przy ul Jaśminowej- Park
Zadanie 22: Zagospodarowanie terenu Parku przy ul. Górnej –Park
Zadanie 23: Zagospodarowanie terenu skweru przy ul. Traugutta
Zadanie 24: Zagospodarowanie terenu skweru przy ul Bocianiej
Zadanie 25: Zagospodarowanie terenu przy ul. Królewskiej
Projekt przyczyni się do kompleksowej kompensacji zieleni w Grodzisku. Łączna pow. obszaru objętego projektem to 50 669,86 m2, w tym część biolog. czynna – 43 248 m2.
Projekt pozwoli na zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki. Działania inwestycyjne w projekcie będą przyczyniać się do promowania miejskich systemów regeneracji i wymiany powietrza, a także będą pozytywnie wpływać na jakość życia mieszkańców (tereny zieleni pełnią istotne dla mieszkańców funkcje zdrowotne i rekreacyjne). Po zakończeniu realizacji projektu, wszystkie obszary będą bezpłatnie dostępne dla społeczeństwa.
Planowany termin rozpoczęcia prac to styczeń 2018. Zakończenie rzeczowe inwestycji ma nastąpić do dnia 31.10.2018 r.
Najciekawsze zadania objęte zakresem projektu:
Park nad rzeką Mrowną (zadanie nr 1)
Przedmiotem inwestycji jest zagospodarowanie terenu parku znajdującego się przy w Grodzisku Mazowieckim, nad rzeką Mrowną. Projekt przewiduje prace związane z aranżacją terenów rekreacyjnych dla mieszkańców – budowę ścieżek pieszych / biegowych i rowerowych, aranżację ścieżki tematycznej związanej z ekosystemem rzeki Mrownej, instalację elementów małej architektury oraz urządzeń umożliwiających aktywny wypoczynek. Projekt przewiduje również aranżację miejsca zabaw sensorycznych dla dzieci. Przewidziano również prace związane z pielęgnacją zieleni istniejącej oraz nowymi aranżacjami i nasadzeniami zieleni. Łączna powierzchnia planowana do rewaloryzacji to ≈1.03 ha.
W ramach inwestycji przewidziano:
- budowę nawierzchni z elementów betonowych,
- budowę nawierzchni mineralnych ścieżek pieszo-rowerowych,
- instalację tarasów o nawierzchni z desek drewnianych,
- aranżację strefy rekreacyjno-sportowej – instalację elementów, wyposażenia sportowo-rekreacyjnego siłowni plenerowej,
- aranżację strefy zabaw dla dzieci,
- aranżację przyrodniczej ścieżki tematycznej,
- instalację elementów małej architektury,
- instalację oświetlenia terenu oraz elementów uzupełniających ( punkt zasilania),
- instalację instalacji monitoringu,
- nowe nasadzenia i aranżacje zieleni wykorzystujące gatunki rodzime, charakterystyczne dla ekosystemu rzeki Mrownej.
Zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Dalekiej (zadanie nr 2)
Przedmiotem inwestycji jest modernizacja części terenu zespołu sportowo-rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Dalekiej w Grodzisku Mazowieckim. Projekt przewiduje prace związane z aranżacją terenów i urządzeń umożliwiających uprawianie rekreacyjne sportu w ramach zajęć szkolnych oraz dla okolicznych mieszkańców. Przewidziano również prace związane z pielęgnacją zieleni istniejącej oraz nowymi aranżacjami i nasadzeniami zieleni. Łączna powierzchnia planowana do rewaloryzacji to ≈0.25 ha.
W ramach inwestycji przewidziano:
- budowę boiska o nawierzchni poliuretanowej (boisko do badmintona + boisko do siatkówki),
- budowa placu zabaw dla dzieci w wieku szkolnym (w wieku 6+) o nawierzchni bezpiecznej poliuretanowej,
- budowę nawierzchni utwardzonych ciągu pieszo-jezdnego,
- budowę nawierzchni mineralnych ścieżek i dojść,
- instalacja toru rowerowo-rolkowego typu pumptrack,
- instalację elementów wyposażenia sportowego i małej architektury,
- wycinki sanitarne i prace pielęgnacyjne związane z drzewostanem,
- nowe nasadzenia i aranżacje zieleni.
Zagospodarowanie zieleni nad rzeką Mrowną przy ul Bałtyckiej (zadanie nr 7)
Projekt przewiduje stworzenie wielopiętrowej kompozycji roślinności, w projekcie zastosowano gatunki rodzime drzew, krzewów i roślin zielnych, co gwarantuje dobre przyjęcie się roślin, prawidłowy wzrost i pokrój. Roślinność projektowana na terenie opracowania pełni funkcję ekologiczną, ma podnieść walory estetyczne. Rośliny zostały dobrane pod względem panujących warunków glebowych oraz wodnych. Gatunki są odporne na czynniki zewnętrzne, jak również łatwe w pielęgnacji. Estetycznie stworzą spójną całość z otaczającym krajobrazem.
Nasadzenia roślinne w otulinie rzeki wzbogacą biologicznie kliny przewietrzania miasta oraz korytarz ekologiczny – trasy migracji zwierząt. Zróżnicowana szata roślinna ma stwarzać dogodne warunki życia małych ssaków, ptaków oraz owadów. Do projektu użyto gatunków roślin cennych przyrodniczo, które dają schronienie dla ssaków, ptaków i owadów, i których kwiaty i owoce mogą być dla nich pożywieniem.
Zróżnicowane formy zieleni (grupy krzewów, wielogatunkowe kompozycje bylinowe) mają duży wpływ na zatrzymanie spływu wody i wykorzystanie jej w miejscu opadu co korzystnie wpływa na jakość i wilgotność powietrza. Wprowadzenie nasadzeń w strefie nadrzecznej będzie miało korzystny wpływ na poprawę mikroklimatu w centrum miasta.
Projekt przyczyni się do ograniczenia występowania roślin należących do inwazyjnych gatunków obcych we florze Polski, dzięki eliminacji tych gatunków z terenu objętego opracowaniem. W miejsce usuniętych drzew przewiduje się kompensację ubytków w zieleni poprzez wprowadzenie nowych nasadzeń, stałe monitorowanie ich stanu i uzupełnianie braków przez okres minimum 5lat.
Projektowana zieleń wzdłuż rzeki Mrowny nawiązuje do zaprojektowanego Bulwaru Piłsudskiego w części nadrzecznej. Obie części bulwaru stanowić będą wizualnie całość. Funkcją bulwaru jest czynny i bierny wypoczynek, w tym spacery z psami. Teren opracowania został wyposażony w elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz kosze na psie odchody.
Park przy ulicy Jaśminowej (zadanie nr 21)
Przedmiotem opracowania jest projekt parku w Grodzisku Mazowieckim przy ulicy Jaśminowej. Projekt obejmuje teren w zakresie wskazanym przez Inwestora. Projekt nasadzeń przewiduje wycinkę drzew w złym stanie fitosanitarny oraz drzew kolidujących z założeniami projektu, wykonanie nawierzchni mineralnych, założenie trawników z rolki, wykonanie placów zabaw, boisk, montaż elementów małej architektury, założenie rabat i posadzenie drzew i krzewów. Ponadto w ramach projektu wykonane zostanie oświetlenie parkowe.
Park przy ulicy Górnej (zadanie nr 22)
Teren znajduje się na przy ul. Górnej na rogu ul. Łowczej. W sąsiedztwie znajdują się domy jednorodzinne oraz przedszkole publiczne. Projekt nasadzeń przewiduje wycinkę drzew w złym stanie fitosanitarny oraz drzew kolidujących z założeniami projektu, wykonanie nawierzchni mineralnych, założenie trawników z rolki, wykonanie placu zabaw, tablic edukacyjnych montaż elementów małej architektury, założenie rabat i posadzenie drzew i krzewów.
Zagospodarowanie terenu skweru na wydłużeniu Armii Krajowej (zadanie nr 5)
Obszar objęty projektem to teren położony wewnątrz osiedla „Kopernik”. Teren znajduje się przy rondzie przy ul. A. Osieckiej i ul. Armii Krajowej jako przedłużenie ul. Armii Krajowej. Skwer ma pełnić funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową. Nawierzchnie wykonanie z kostki betonowej umożliwiają swobodne poruszanie się. W układ nawierzchni wpisane są ławki i kosze na śmieci. Roślinność projektowana na terenie opracowania pełni funkcję ekologiczną, ma podnieść walory estetyczne. Projektowany teren zieleni podkreślony jest niskim żywopłotem z ligustra pospolitego. Projektowany ciąg komunikacyjny, przecinający układ zieleni łączy wejścia do bloku i parking z przeciwległą częścią terenu.
Zagospodarowanie skweru przy ul. Warszawskiej (zadanie nr 6)
Przedmiotem opracowania jest projekt zagospodarowania terenu zieleni wraz z elementami wyposażenia i nawierzchniami, położony na styku ulic: Warszawskiej, Nadarzyńskiej i Wioślarskiej w Grodzisku Mazowieckim. Teren położony jest na działach nr ew. 1 i 3 obręb. 69. Projekt przewiduje rozebranie ogrodzenia istniejącego przebiegającego wzdłuż granicy działki nr 3 zlokalizowanej u zbiegu ul. Warszawskiej i ul. Nadarzyńskiej. Projekt przewiduje stworzenie wielopiętrowej kompozycji roślinności przy częściowym zachowaniu istniejącego drzewostanu. W projekcie zastosowano gatunki rodzime drzew, krzewów i roślin zielnych, co gwarantuje dobre przyjęcie się roślin, prawidłowy wzrost i pokrój. Roślinność projektowana na terenie opracowania pełni funkcję ekologiczną, ma podnieść walory estetyczne. Rośliny zostały dobrane pod względem panujących warunków glebowych oraz wodnych. Gatunki są odporne na czynniki zewnętrzne, jak również łatwe w pielęgnacji. Skwer ma pełnić funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową. Nawierzchnie będą wykonane z kostki betonowej, z kotki granitowej oraz z nawierzchni mineralnej. Kostka granitowa w dwóch rozmiarach: 4/6 i 8/11 cm, stanowi wypełnienie wzoru posadzki a nawierzchnia mineralna jest elementem podkreślającym kompozycję nawierzchni. Obrzeżem oddzielającym nawierzchnię od nasadzeń roślinnych oraz kostkę betonową od nawierzchni mineralnych jest kostka granitowa ułożona na ławie betonowej. W układ nawierzchni wpisane są ławki w kształcie łuku. Wzór posadzki podkreśla dodatkowo niski żywopłot z cisa biegnący wzdłuż krawędzi nawierzchni. Funkcję reprezentacyjną wzmacniają elementy roślinne w kształcie formowanych kul. Kule z cisa w trzech różnych rozmiarach porozrzucane są wśród naturalistycznych nasadzeń bylinowych i w nawierzchni.
Ulotka #StawiamyNaZielone
Skwer ul. Bociania
O projekcie w mediach: