Nazwa: Weiz
Kraj: Austria
Liczba mieszkańców: 9,3tys.
Powierzchnia: 5,07km2
Burmistrz: Erwin Eggenreich

www: http://www.weiz.at

O gminie

Miasteczko Weiz położone jest pomiędzy Almenland – największym w Europie połączonym terenem pastwisk górskich, Apfelland i stolicą kulturalną Graz. Historia tego miasta sięga czasów rzymskich, kiedy miały tam miejsce pierwsze osiedlenia. Informacje o miejscowości pojawiły się już w 1188 roku. Natomiast w roku 1850 Weiz stało się stolicą okręgu. W 1932 roku uzyskało prawa miejskie. Na początku dwudziestego wieku przeistoczyło się w centrum przemysłu elektrycznego, rozprowadzającego swoje produkty na cały świat. W chwili obecnej również jest ważnym centrum gospodarczym, które dynamicznie i prężnie się rozwija. W Weiz znajduje się dom jednorodzinny – Geminihaus, który wytwarza więcej energii niż zużywa, dlatego też miasto to określa się mianem miasta – energii. W 2005 r. powstało Kunhaus (Muzeum Sztuki Współczesnej). Ponadto funkcjonuje tam Weizer Innovationszencentrum (Centrum Inowacji Weiz), które jest nie tylko najwyższą budowlą drewnianą w Austrii, ale równocześnie pierwszym „pasywnym biurowcem”.

Współpraca:

Pierwsze kontakty z austriacką gminą Weiz rozpoczęły się w 2003 roku, kiedy to delegacja z Grodziska Mazowieckiego gościła w Austrii. Głównym celem tamtej wizyty był udział w konferencji poświęconej tworzeniu parków przemysłowych. Bardzo gościnne przyjęcie przez władze samorządowe Weiz, a szczególnie przez burmistrza tego miasta, który grodziskiej delegacji z wielką pasją i zaangażowaniem prezentował swoją „małą ojczyznę”, a także udzielił wielu rad i wskazówek, uświadomiło władzom Grodziska, że warto byłoby mieć takiego partnera, który posiada doświadczenie w funkcjonowaniu we wspólnocie europejskiej, szczególnie, że Polska w tym okresie „raczkowała” w Unii Europejskiej.

3 czerwca 2005 r. w Grodzisku Mazowieckim na terenie Dworku Skarbków została podpisana umowa partnerska pomiędzy austriacką gminą Weiz a gminą Grodzisk Mazowiecki. Umowa ta była ukoronowaniem dwuletniej współpracy, podczas którego gminy miały możliwość bliższego poznania się na różnych spotkaniach i wymianach. Na uroczystość podpisania umowy w Grodzisku gościła 40-osobowa delegacja, na czele z burmistrzem Weiz – Helmutem Kienreichem. W umowie tej jako główne cele partnerstwa określono m.in.: „pielęgnowanie obustronnych kontaktów w dziedzinach wymiany młodzieży, kultury, szkolnictwa, sportu, gospodarki, środowiska i administracji lokalnej. Zgodnie z podpisaną umową, założenia te są konsekwentnie realizowane. Współpraca z gminą Weiz jest bardzo dynamiczna i ciągle się rozwija, czego wynikiem są liczne spotkania.

W 2005 roku delegacja Grodziszczan gościła w „Weiz-owskich Dniach Swojskich Wyrobów”, na których zaprezentowała polską kulturę i lokalne wyroby. Przejawem silnej współpracy obu gmin był zorganizowany w Grodzisku Mazowieckiem w 2006 r. „Dzień Weiz”, który miał na celu przybliżyć mieszkańcom gminy kulturę i tradycję partnerskiego miasteczka.

Umowa partnerska

Nazwa: Šiauliai
Kraj: Litwa
Liczba mieszkańców: 51 tys.
Powierzchnia: 1 807 km2
Burmistrz: ARTŪRAS VISOCKAS
www: 
http://www.siauliai.lt

O gminie

Siauliai to liczący ponad 51 tysięcy mieszkańców rejon, położony w północnej części Litwy, który składa się z 11 miejscowości. Swą popularność zawdzięcza jednej z największych atrakcji turystycznych kraju, Górze Krzyży, która jest jedynym na świecie sanktuarium pod gołym niebem i miejscem licznych pielgrzymek. To właśnie w tym miejscu, w 1993 roku, podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą i pobłogosławił naród litewski. Malowniczy krajobraz poprzecinany dolinami rzek: Venta i Dubysa oraz jezior sprawia, że rejon jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystki i sportu. Władze lokalne troszczą się również o rozwój kultury.

Współpraca

Kontakty z litewskim rejonem Szawle należą do najmłodszych, rozpoczęły się pod koniec roku 2006, kiedy to delegacja z Grodziska Mazowieckiego gościła na Litwie, gdzie został podpisany list intencyjny o współpracy. Pierwszym efektem rozpoczętej współpracy był udział litewskiej młodzieży w Międzynarodowym Turnieju Futsal w Grodzisku Mazowieckim, który obył się w lutym 2007 r.

12 marca 2007 r. w Grodzisku Mazowieckim została podpisana umowa partnerska. Dokument sygnowali, ze strony Grodziska Mazowieckiego: Burmistrz - Grzegorz Benedykciński i Przewodnicząca Rady Miejskiej - Alicja Pytlińska, ze strony Siauliai: Burmistrz - Raimundas Jakutis. Głównym celem podpisanej umowy są możliwości pozyskiwania środków unijnych, dostępnych tylko dla gmin partnerskich, nawiązanie kontaktów między organizacjami oraz wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju sportu, kultury, ekologii, rolnictwa oraz oświaty.

W ramach współpracy w maju 2007 r. delegacja grodziskich służ mundurowych gościła w Siauliai, a w listopadzie przedstawiciele urzędu reprezentowali naszą gminę na Międzynarodowych Targach Gospodarczych, które organizowane były po raz …. w tym mieście.

Umowa partnerska

Nazwa: Radviliskis
Kraj: Litwa
Liczba mieszkańców: 20 tys.
Powierzchnia: 17,32 km2
Burmistrz: Darius Brazys
www: http://www.radviliskis.lt

O gminie

Litewska gmina Radviliskis (Radziwiliszki) – miasto położone w obwodzie Siauliai (Szawelskim). Miejscowość tą w XVI w. założył Wojewoda Wileński – Krzysztof Radziwiłł. Do 1775 r. miasto to znajdowała się w granicach Rzeczpospolitej w województwie trockim. Od 1918 pozostaje w granicach Litwy.

Współpraca:

Początek współpracy z litewską gminą Radziwiliszki datuję się na rok 1998. Przez długi okres czasu, współpraca ta, choć intensywna, nie była w żaden sposób sformalizowana. Podczas jednej z wizyt grodziskiej delegacji w litewskim mieście, w którym w tym samym czasie gościli przedstawiciele szwedzkiej gminy Skara, również zaprzyjaźnionej z Radwiliszkami, zrodził się pomysł współpracy trójstronnej. W ten sposób została podpisana umowa trójstronna pomiędzy gminami: Radziwiliszkami, Skarą i Grodziskiem Mazowieckim 10 września 2005 r. w miejscowości Skara z inicjatywy tej gminy. W lipcu 2007 r. delegacja Grodziszczan wzięła udział w uroczystościach organizowanych w Radziwiliszkach z okazji 440 rocznicy nadania temu miastu praw miejskich.

Nazwa: Danilovgrad
Kraj: Czarnogóra
Liczba mieszkańców: 18 tys.
Powierzchnia: 160 km2
Burmistrz: Branislav Brano-Djuranovic
ww
w: http://www.danilovgrad.me

O gminie

Gmina Danilovgrad znajduje się w centralnej części Czarnogóry. Zajmuje powierzchnię 501 km2 . W skład Gminy wchodzą: Podgorica, Nikšić, Cetinje i Kolašin, które połączone są dobrą komunikacją.

Bjelopavlićka równina zajmuje powierzchnię około 160 km2 .Przez równinę przepływa rzeka Zeta, co daje okazję do intensywnego rozwoju rolnictwa.

W południowo-zachodniej części rozciągają się góry Garač, z najwyższym szczytem 1436 m, a na północny wschód wznosi się góry Prekornica, które wznoszą się na 1927 metrów.

Góry porastają gęste lasy. Teren nadaje się do rozwoju turystyki, zwłaszcza w obszarach Vukotice, Studenog, Ponikvice, Borovog Dola, Ivanj Uba i Topolova.

Według ostatniego spisu ludności, gmina ma 18 ,472 mieszkańców.

Nazwa: Giżycko
Kraj: Polska
Liczba mieszkańców: 30tys.
Powierzchnia: 14 km2
Burmistrz: Wojciech Karol Iwaszkiewicz
ww
w: http://www.gizycko.pl

O gminie

Giżycko jest położone w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Pod względem administracyjnym położone jest we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na północny-wschód od Olsztyna. Miasto jest siedzibą powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jednym z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych. 

7 kwietnia 2016 r. nastąpiło podpisanie umowy partnerskiej Grodziska Mazowieckiego z Giżyckiem. Jest to oficjalne przypieczętowanie kilkuletniej współpracy obu miast.

Umowa partnerska

Na górę