Zbliża się szczególny czas kiedy każdy dorosły, zachowując środki bezpieczeństwa może używać fajerwerków gdyż, Sylwester i Nowy Rok to dni szczególne. Wiele psów panicznie boi się odgłosów petard i sztucznych ogni. Ze strachu wyją, szczekają, trzęsą się lub chowają w najciemniejsze zakamarki mieszkania. Grodziski Ekopatrol zwraca się z prośbą o sprawdzenie tzw. „adresówek”, a kto jeszcze nie zaczipował psa to dobry moment na wizytę u weterynarza. Czip znacznie ułatwia odnalezienie domu pupilowi.
Jako właściciel przypnij do obroży psa „adresówkę”. Upewnij się, że jest na niej napisany adres i twój aktualny numer telefonu. W razie, gdy pies zerwie się ze smyczy podczas spaceru będzie go łatwiej znaleźć. Czasem psy wyskakują przez ogrodzenie i błąkają się przez kilka dni po ulicach.
W Sylwestra warto około godziny 21 wybrać się z psem na długi spacer. Najlepiej, aby z psem poszła osoba, której pies najbardziej słucha, oraz która będzie w stanie go utrzymać na smyczy, jeśli wybuchną jakieś wcześniejsze petardy czy fajerwerki. Spacer powinien być długi oraz męczący dla psa. UWAGA: podczas spaceru w wieczór sylwestrowy nie spuszczaj psa ani na minutę ze smyczy !
Po spacerze, około godziny 22 jeżeli jest taka potrzeba, podaj psu pierwszą dawkę środków uspokajających przepisanych przez weterynarza.
Zamknij wszystkie okna, zasłoń żaluzje i zasłony. Możesz dodatkowo uszczelnić okna kocami. Im bardziej wygłuszysz odgłos petard tym mniej twój pies będzie się bać.
Warto czasami włączyć telewizor (taki program, gdzie nie ma na żywo imprez sylwestrowych i petard) i go pogłośnić, aby zagłuszyć odgłos fajerwerków za oknem.
Nie uspokajaj i po wszystkim daj nagrodę
Aby nie wzmacniać strachu psa nie pocieszaj go, nie przytulaj i nie uspokajaj. Pies musi widzieć, że zachowujesz się normalnie i że nie ma się czego bać. Jak już pies się uspokoi daj mu w nagrodę jego ulubiony przysmak.