Dłuższe wyjazdy są sprzyjającą okazją do działania złodziei i włamywaczy w pozostawionych bez nadzoru mieszkaniach, domach lub garażach na terenie posesji. Przed tymi jakże przykrymi zdarzeniami chronią m.in. odpowiednie zabezpieczenia techniczne w postaci systemów alarmowych, antywłamaniowych. Warto zamontować czasowe włączniki światła, które nie są drogie, ani skompilowane w obsłudze, a sprawiają wrażenie, że ktoś jest w mieszkaniu. Nie zapominajmy także o odcięciu dopływu wody, zabezpieczeniu kranów czy choćby zakręceniu dopływu gazu. Można także, poprosić najbliższego, zaufanego sąsiada o regularne opróżnianie skrzynki na listy, usuwanie wiszących na klamce i leżących pod drzwiami reklam, które świadczą, że nie ma nas w domu. W przypadku posiadania samochodu, który nie jest wykorzystywany podczas wyjazdu świątecznego warto zaparkować pojazd na parkingu w taki sposób by uniknąć np. wiatrołomów w przypadku coraz bardziej kapryśnej pogody.
Nie ryzykuj niepotrzebnie
-nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą to słyszeć obcy;
– nie informuj na portalach społecznościowych, że wyjeżdżasz, a tym bardziej nie informuj o terminie swojego planowanego urlopu;
– pamiątkowe zdjęcia z wyjazdu najlepiej umieścić już po powrocie z wypoczynku,
– unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii.
– równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w odpowiednie zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij np. o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej.