Nicea – magiczne miejsce, ukryte pomiędzy górami a lazurowymi wodami Zatoki Aniołów. Spotkamy tu turystów z całego świata, zwiedzających liczne muzea, spacerujących wąskimi uliczkami Starego Miasta, podziwiających widoki z Zamkowego Wzgórza czy łapiących promyki słońca na Promenadzie Anglików. Przez cały rok miasto tętni życiem. Pogoda dopisuje nawet w lutym, podczas karnawału – największej zimowej imprezy na Lazurowym Wybrzeżu.
To właśnie wtedy stolicę Francuskiej Riwiery odwiedzili uczniowie z klas gastronomicznych i hotelarskich Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim – uczestnicy projektu Gastronomia i hotelarstwo nie znają granic, realizowanego w ramach Programu Erasmus + SEKTOR KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE, AKCJA 1, MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA. Podczas 2 – tygodniowego zawodowego stażu godnie reprezentowali szkołę, miasto i kraj; poznawali tajniki kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej. Szkolili także umiejętności z zakresu obsługi konsumenta i gościa hotelu oraz doskonalili sprawność językową. Zdobywali cenne doświadczenie i kwalifikacje zgodne z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, który służy zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji) w zupełnie nowych dla nich realiach.
Pobyt w Nicei pozwolił im również na kontakt z inną kulturą i integrację z tamtejszą społecznością. Grodziscy praktykanci uczyli się przygotowywać francuskie potrawy, ale też – podczas DNIA POLSKIEGO w miejscach stażu – z powodzeniem promowali polską kuchnię, serwując współpracownikom, np. kluski śląskie, placki ziemniaczane, kotlety schabowe z ziemniakami i mizerią.
Stażyści sprostali postawionym przed nimi projektowym zadaniom, a umiejętności wszystkich 32 uczniów zostały wysoko ocenione przez nicejskich pracodawców. O polskich praktykantach oraz ich francuskich partnerach zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia (UNION PATRONALE DES CAFETIERS RESTAURATEURS ET METIERS DE LA NUIT CÔTE D’AZUR, Honorowym Konsulu RP w Nicei – W. Forkasiewiczu, Prezesie Azur Club France–Pologne – J. Forkasiewicz) w samych superlatywach pisała lokalna gazeta Nice Matin.
Warto podkreślić, że to już dziewiąty projekt tego typu sfinalizowany przez grodziską Dziesiątkę. Do tej pory praktykę w nicejskich restauracjach i hotelach odbyło 288 uczniów ZS nr 1.
Anna Wrona – koordynator projektu
„Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”
„Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą
odpowiedzialności za umieszczoną zawartość merytoryczną”