80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej, obchodzona 1 września w Grodzisku Mazowieckim, rozpoczęła się Mszą św. w intencji ofiar w Kościele św. Anny.
Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Cmentarz Parafialny, pod pomnik poległych żołnierzy, gdzie złożono kwiaty, odśpiewano hymn narodowy i wygłoszono przemówienia okolicznościowe. Dla Janiny Soporek z Armii Krajowej wojenna tragedia ma bardzo osobisty wymiar. Jej ojciec, wraz z innymi 9 osobami, został podczas okupacji rozstrzelany w grodziskiej garbarni.
W Parku Skarbków licznie zgromadzeni grodziszczanie wysłuchali piosenek żołnierskich, natomiast w Mediatece swoje prace zaprezentowała Małgorzata Serwatka-Kopacewicz. Wystawa artystki pt. „Kiedy miasta znikają z mapy” ma pacyfistyczny wymiar. Jest to opowieść „pędzlem napisana”.
Obchody zwieńczyła premiera filmu dokumentalnego „W naszym miasteczku wojna”, w którym mieszkańcy Grodziska opowiadają o wojennych losach swoich i miasta. Reżyser Andrzej Sapija mówi, że ten film jest odmienny od dotychczas przez niego kręconych filmów o tematyce wojennej. W filmie występują nieliczni już świadkowie tamtych wydarzeń oraz ich potomkowie.