27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Od tego momentu nastąpiło odrodzenia samorządu terytorialnego w naszym kraju. Mieszkańcy zyskali realny wpływ na kształtowanie oblicza swoich miast i wsi, do głosu doszła lokalna inicjatywa, zaczęły się liczyć rzeczywiste potrzeby społeczności.
Pierwszym burmistrzem był Euzebiusz Sowa. W drugich wyborach w 1994 r. na stanowisko to wybrano Grzegorza Benedykcińskiego, który z woli mieszkańców pełni tę funkcję nieprzerwanie przez 26 lat do dzisiaj.
Od tego czasu Grodzisk Mazowiecki przeżył ogromną transformację. Te 30 lat to okres dynamicznego rozwoju. Dzisiaj nasza gmina tętni życiem i posiada bogatą infrastrukturę, zarówno oświatową, sportową, jak i ogólnie mówiąc miejską. Liczba mieszkańców stale wzrasta. Grodzisk Mazowiecki kusi swoim kulturowym i przyrodniczym bogactwem, jest także miejscem, gdzie warto prowadzić interesy.
Mieszkańców przyciągają liczne inwestycje: parki, skwery, ścieżki rowerowe, place zabaw, boiska, siłownie. Dumą miasta jest kąpielisko na Stawach Walczewskiego, budynek Mediateki, czy odnowiona zabytkowa Willa Niespodzianka. Szeroką ofertę artystyczną zapewnia Centrum Kultury i świetlice wiejskie. Atrakcji dostarcza Biblioteka Publiczna, która jest miejscem wielopokoleniowej integracji i przestrzenią spotkania z nowymi technologiami. Nowe drogi, parkingi, obiekty sportowe i rozbudowane szkoły sprawiają, że grodziszczanom żyje się lepiej niż 30 lat temu. Zieleń i kwiaty upiększają miasto umilając spędzanie w nim czasu. A to nie koniec planowanych zmian. Budowa nowych inwestycji, mimo panującej pandemii, przebiega zgodnie z harmonogramem.