Na terenie naszej gminy wzrasta liczba zachorowań na Covid-19. Dotyczy to także placówek oświatowych, stąd pojawiające się co jakiś czas informacje o kolejnych klasach przebywających na kwarantannie. Część z rodziców oczekuje w związku z tym zamknięcia szkół i przejścia na naukę zdalną. Przedstawiamy więc Państwu informacje na temat możliwości wdrożenia takiego rozwiązania w obecnej sytuacji.
Samo wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia szkół w tryb nauki mieszany czy zdalny. Zgodnie ze stanowiskiem MEN standardowym sposobem organizacji zajęć powinna być forma tradycyjna. Natomiast dyrektorzy szkół mogą wprowadzić pod pewnymi warunkami kształcenie mieszane (hybrydowe) lub zdalne, ale nie powinno ono być dłuższe niż zwyczajowe 14 dni, przeznaczone na czas kwarantanny.
Kształcenie hybrydowe można wprowadzić, gdy Sanepid, biorąc pod uwagę liczbę i charakter zachorowań na danym terenie, uzna to za konieczne. Kształcenie to powinno dotyczyć pojedynczych lub niewielkich grup uczniów, zajęć w mniejszych grupach lub części klas. Z kolei, aby dyrektor szkoły podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich zajęć stacjonarnych i przejściu na nauczanie zdalne, potrzebna jest zgoda organu prowadzącego oraz pozytywna opinia państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego, która zostanie wydana, gdy będzie duże zagrożenie epidemiczne w powiecie lub zaistnieją przypadki zachorowań lub kwarantanny grupy osób w danej placówce.
Jednocześnie informujemy, że nasza gmina jest przygotowana do nauki zdalnej. Z pozyskanych dotacji zakupiono i przekazano na potrzeby szkół materiały sanitarne (maseczki, rękawice, płyny do dezynfekcji, opryskiwacze) oraz 92 laptopy, a na kolejne jest prowadzone postępowanie przetargowe. Gmina przekazała szkołom w formie darowizny 21 laptopów, po to, aby dzieci i nauczyciele, którzy nie mogą dysponować własnym sprzętem mogli odbywać lekcje. Udostępniono też dla szkół 79 modemów 3G, 90 kamerek internetowych oraz 70 tabletów z Poczekalni PKP. Od momentu zakupienia dla grodziskiego szpitala aparatu do badań diagnostycznych w kierunku Covid 19, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, gmina finansuje testy dla pracowników oświaty.
Poniżej przedstawiamy dane, dotyczące kwarantanny w grodziskich placówkach. Aktualne informacje będziemy zamieszczać w każdym tygodniu.
Placówka | Liczba oddziałów na kwarantannie |
Przedszkole nr 4 | 1 oddział do dnia 23.10 1 oddział do dnia 24.10 2 oddziały do dnia 26.10 Ze względu na nieobecność nauczycieli zawieszone są zajęcia 4 oddziałów do dnia 23.10 |
Szkoła Podstawowa nr 1 | 1 oddział do dnia 22.10 1 oddział do dnia 26.10 |
Szkoła Podstawowa nr 2 | 4 oddziały do dnia 22.10 |
Szkoła Podstawowa nr 6 | 1 oddział do dnia 22.10 |
Szkoła Podstawowa w Izdebnie | 1 oddział do dnia 22.10 |
Łącznie na kwarantannie aktualnie przebywa 12 oddziałów, z czego 7 do dnia 22 października br. Jeszcze na początku tygodnia liczby te były zdecydowanie większe i wynosiły: 27 oddziałów (w dniu 19 października) oraz 19 oddziałów (w dniu 20 października). Ogólna liczba klas w grodziskich jednostkach to 266.