W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki pogodowe, szybciej robi się ciemno, co powoduje ograniczenie widoczności na drodze. Kierujący pojazdem w warunkach niedostatecznej widoczności, gdy pieszy nie posiada elementów odblaskowych zauważa go z bardzo dużym opóźnieniem.
Po zmroku, osoba nieposiadająca elementów odblaskowych jest widoczna z 20-30 metrów. Zastosowanie odblasków zwiększa ten dystans do 130-150 metrów, czyli aż pięciokrotnie. Dzięki temu wzrasta szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności. Kierowca ma możliwość zauważenia pieszego znacznie wcześniej i może szybciej zareagować.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty, które możemy doczepić do plecaka lub ubrania, kamizelki, naklejki, opaski, oraz smycze. Odblaski należy umieszczać w widocznym miejscu tak, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z przodu i z tyłu).
Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po zmroku poboczem drogi poza terenem zabudowanym mają obowiązek posiadania elementów odblaskowych, które są widoczne dla uczestników ruchu drogowego. Odblaski mają obowiązek nosić także piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Rozsądnym podejściem jest noszenie odblasków nie tylko w przypadkach, które określają przepisy, lecz zawsze po zmierzchu.
NOŚ ELEMENTY ODBLASKOWE BĄDŹ ZAWSZE WIDOCZNY !!!