Wieloletni proboszcz parafii pod wezwaniem świętej Anny i dziekan grodziski, ksiądz prałat Lucjan Rutkowski w zeszłym roku obchodził jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich. Urodził się w Zubolu w łomżyńskiej gminie Trzcianne 9 stycznia 1934 roku. Po uzyskaniu matury w 1954 r. został studentem Wydziału Teologii Katolickiej na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku wstąpił w mury Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Ukończenie studiów zbiegło się w czasie z otrzymaniem święceń, których udzielił kardynał Stefan Wyszyński. Ksiądz Rutkowski pracował jako wikary w Siennicy, w Legionowie, w Mińsku Mazowieckim, a także w Warszawie – w parafii świętego Stanisława Kostki. Pierwsze probostwo objął w Głuchowie, gdzie pełnił posługę od 1968 r.
Nominację na proboszcza św. Anny w Grodzisku Mazowieckim otrzymał 26 czerwca 1981 roku. Jak sam wspominał, od razu po przejęciu jedynej w mieście parafii został zobligowany przez biskupa do rozbudowy kościoła. Istniejąca od 1687 r. świątynia nie była w stanie pomieścić wiernych z całego miasta i okolicznych wsi.
Nowy proboszcz zamiast budowy kościoła w sąsiedztwie starej świątyni, zaproponował założenie trzech parafii usytuowanych na odległych przedmieściach. Po uzyskaniu zgody władz miejskich, przygotowaniu planów i zdobyciu materiałów, rozpoczęły się prace nad nowymi świątyniami.
W 1983 roku erygowano parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Piaskowej. Dwa lata później powstała parafia Przemienienia Pańskiego w dzielnicy Łąki, a w 1987 r. założono parafię Miłosierdzia Bożego na osiedlu Kopernik. W 1996 roku ksiądz prałat Lucjan Rutkowski, odpowiedzialny także za generalny remont powierzonej sobie świątyni św. Anny, z przyczyn zdrowotnych złożył rezygnację z funkcji proboszcza i dziekana grodziskiego, pozostając w parafii w charakterze rezydenta.
W 2010 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego.
Łukasz Nowacki
autor zdjęcia. M. Wójcik
źródło: Bogoria, nr 291, wrzesień 2019