Obecnie od dłuższego czasu na ulicach miasta i gminy możemy zauważyć coraz częściej występujące hulajnogi elektryczne. Decydując się na kierowanie tego typu pojazdem należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących bezpiecznego poruszania się:
- Kierujący przede wszystkim musi przestrzegać wszystkich dotychczas wprowadzonych przepisów dotyczących pojazdów.
- Nie może przekraczać prędkości 20km/h po drodze dla rowerów lub jezdni oraz
w przypadku jazdy po chodniku należy poruszać się z prędkością zbliżona do tempa pieszego. - Na drodze, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do maksimum 30 km/h, hulajnogą elektryczną należy jechać po jezdni.
- Natomiast po chodniku można się poruszać tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy na drodze nie wytyczono drogi ani pasa dla rowerów, a na sąsiadującej jezdni wolno poruszać się z prędkością powyżej 30 km/h.
- Nie można przewozić osób, bagaży i zwierząt.
- Hulajnogą elektryczną nie wolno kierować pod wpływem alkoholu.
- Nie wolno również używać telefonu komórkowego podczas jazdy.
- Kierujący powinien jeździć drogą przeznaczoną dla rowerów, jeśli taka występuję.
W przypadku drogi, która jest przeznaczona zarówno dla pieszych jak i rowerzystów należy poruszać się w sposób nieutrudniający przejścia przechodniom. - Hulajnogą mogą poruszać się osoby dorosłe i dzieci mające ukończony 10 rok życia, które posiadają kartę rowerową, prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Natomiast dzieci poniżej 10 roku życia mogą się poruszać hulajnogą jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Poruszając się hulajnogą należy pamiętać bez względu czy jest to pojazd wypożyczony czy też nasza własność, aby nie porzucać jej, parkować gdziekolwiek. Według przepisów postój hulajnogi dozwolony jest na chodniku w miejscach do tego wyznaczonych, w przypadku braku takiego miejsca należy ją pozostawić jak najbliżej krawędzi chodnika oddalonej najbardziej od jezdni. Hulajnoga powinna stać równolegle do krawędzi i nie utrudniać ruchu przechodniom.
Jest to szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych w tym osób poruszających się wózkiem inwalidzkim, które nie są w stanie ominąć takiej przeszkody lub dla osób niewidomych, dla których postawiona w nieodpowiedni sposób hulajnoga może być szczególnie niebezpieczna doprowadzając do niepotrzebnego wypadku, ale także stanowi zagrożenie dla przechodniów, którzy muszą ją wtedy omijać niejednokrotnie wkraczając na jezdnie i stwarzając dodatkowe zagrożenie w ruchu drogowym.
W ubiegłym roku Straż Miejska otrzymała uprawnienia zezwalające na nakładanie mandatów na poruszających się hulajnogami niezgodnie z przepisami.
Obecnie hulajnoga jest jednym z najniebezpieczniejszych środków transportu osobistego, gdyż jest to często zaskakujący pojazd oraz często osoby poruszające się hulajnogami nie posiadają pełnych umiejętności kierowania takim pojazdem. To właśnie najczęściej brak dostatecznej umiejętności kierowania hulajnogą, czy też dostosowania prędkości jest przyczyną niebezpiecznych wypadków, które zazwyczaj kończą się poważnymi obrażeniami ciała.
Pamiętajmy, jeśli już decydujemy się na poruszanie hulajnogą poruszajmy się zgodnie z powyższymi zasadami, w sposób nie zagrażający sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.