W najbliższą niedzielę, zapraszamy na uroczystą przysięgę wojską na placu przed grodziskim Centrum Kultury. W programie:
– oficjalna przysięga,
– defilada pododdziałów 6MBOT,
– pokaz sprzętu wojskowego,
– stoisko rekrutacyjne.
Przy okazji prezentujemy Państwu notę prasową udostępnioną nam przez ww. jednostkę:
„6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego funkcjonuje od 1 lipca 2017 roku, została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Służbę w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pełnią żołnierze zawodowi oraz żołnierze OT. W skład Brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp w Książenicach, 62 blp w Radomiu, 63 w Nowym Mieście nad Pilicą i 64 blp w Pomiechówku. Stałym rejonem odpowiedzialności Brygady jest południowo-zachodnie Mazowsze. Obecnie w szeregach 6MBOT służy 2 tys. Żołnierzy OT i zawodowych.
Decyzję o wyborze na patrona 6 Mazowieckiej BOT rtm. Witolda Pileckiego podjęto w 2019 r. Chodziło wtedy nie tylko o nadanie tożsamości jednostce i nadanie jej wizerunku, ale było to raczej wyznaczenie wartości, postaw i zasad, które reprezentował patron i które mogłyby stać się wzorem postępowania dla każdego żołnierza brygady. Nasz patron był ze wszech miar niezwykły. Niezłomny żołnierz, wielki patriota, człowiek głęboko wierzący, oddany ojciec rodziny. Bohater. Kochał Ojczyznę ponad wszystko i służył Jej, ale zapłacił za tą miłość najwyższą cenę. Dziś taka postawa stanowi wzór moralny zarówno dla żołnierzy, jak i pracowników 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Nasi żołnierze, obecni polscy patrioci, są wdzięczni że patronem naszej brygady jest właśnie rtm. Witold Pilecki, dlatego starają się tak służyć Ojczyźnie i tak postępować każdego dnia, aby realizować wolę rotmistrza, który mówił „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać” – płk Witold Bubak, dowódca 6MBOT.
Jakie są nasze zadania?
To ścisłe współdziałanie z wojskami operacyjnymi, które w wypadku konfliktu będą działać na terenie województwa mazowieckiego. Niemniej istotna jest ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, akcje poszukiwawcze oraz ochrona zdrowia i życia ludzkiego. Na bieżąco realizowana jest też współpraca z wojewodą mazowieckim i organami samorządu terytorialnego, także w zakresie zarządzania kryzysowego. Ważnym punktem działalności jest także współpraca ze szkołami. Żołnierze, w ramach zawartego planu współpracy, cyklicznie prowadzą zajęcia w szkołach z klasami o profilu mundurowym. Wsparcie lokalnych społeczności, nie tylko podczas sytuacji kryzysowych, jest wpisane w służbę każdego żołnierza WOT. Dlatego mazowieccy Terytorialsi nie tylko włączają się w akcje społeczne, ale również sami je organizują.
W okresie pandemii w ramach operacji #OdpornaWiosna i #StałaOdporność żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT aktywnie wspierali działania mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa, działali na lotniskach i monitorowali osoby przebywające na kwarantannie, pobierali wymazy, opiekowali się kombatantami oraz organizowali akcję honorowego oddawania krwi.
Żołnierze 6MBOT od samego początku aktywnie działają w ramach operacji #SilneWsparcie. Codziennie żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej monitorują sytuację przy granicy z Białorusią. Patrole odbywają się przez całą dobę, a stała obecność żołnierzy na posterunku skutkuje niewielką ilością prób przekraczania granicy.
W momencie wybuchu konfliktu na Ukrainie Terytorialsi z południowego Mazowsza ruszyli ze wsparciem uchodźcom z Ukrainy w ramach operacji #NiezawodnaPomoc. 50 żołnierzy 6MBOT w systemie zmianowym pełnili służbę w Warszawie – na Dworcu Zachodnim, Centralnym i hali Torwar oraz na halach EXPO w podwarszawskim Nadarzynie.
Trwa pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe dla przyszłych żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Ferie z WOT” to projekt, który cieszy się ogromnym zainteresowanie szczególnie wśród uczniów, studentów i nauczyli. Tak jest i tym razem.
Kandydaci już w koszarach
Stojąc przed bramą jednostki wojskowej nie wiedzieli do końca czego mogą się spodziewać. Dziś mają już na sobie mundur z biało-czerwoną na ramieniu, a w ręku MSBS Grot. Przed nimi najtrudniejsze. Nowi terytorialsi przez kolejne dni będą szkolić się na terenie kompleksu wojskowego w pod grodziskich Książenicach.
Największy nacisk podczas szkolenia położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna czy topografia. Całość zmagań zakończy przysięga wojskowa, na której nowi żołnierze wypowiedzą słowa roty przysięgi i tym samym rozpoczną służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt dostosowany do potrzeb
Istotą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego i zawodowego z obowiązkami w ramach pełnionej Terytorialnej Służby Wojskowej. Dotyczy to również uczniów, studentów oraz nauczycieli. Stąd też inicjatywa WOT i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych.
Projekt „Ferie z WOT” powstał w 2019 roku i od tego czasu z możliwości odbycia szkolenia podstawowego na przełomie stycznia i lutego skorzystało już wielu ochotników. Blisko połowę z nich stanowili uczniowie lub studenci. Deklarowali, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej.
Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów uczelni wyższych. Trend ten utrzymuje się także w obecnym czasie.
Dołącz do nas
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej stale zwiększa swój potencjał osobowy. Na 2023 rok, obok naboru zimowego, zaplanowane są jeszcze trzy wcielenia – zarówno na szkolenia podstawowe, jak i wyrównawcze w terminach kolejno:
– 13-28 maja(podstawowe) i 21-28 maja(wyrównawcze), w ramach akcji „Wakacje z WOT” 1-16 lipca(podstawowe) i 9-16 lipca(wyrównawcze) oraz 18 listopada-3 grudnia(podstawowe) i 26 listopada-3 grudnia (wyrównawcze).
Aby zdążyć przed wyznaczonym terminem, osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można następnie odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów.