Prawidłowe parkowanie wciąż sprawia trudność niektórym kierowcom. Zablokowane wyjazdy i chodniki, zastawione skrzyżowania i ścieżki rowerowe oraz zniszczone zieleńce to dosyć częste zjawisko także w Naszym mieście. Spora część kierowców nie szanuje przepisów ruchu drogowego, zostawia swoje auta byle gdzie, bo przecież to tylko na chwilę, z bardzo ważnych powodów, często używając świateł awaryjnych, a migające światła to zapewne idealne usprawiedliwienie. Natomiast światła awaryjne nie chronią przed potencjalnymi konsekwencjami, wręcz ich nadużywanie wiąże się z konsekwencjami prawnymi.
Być może „niefrasobliwi” kierowcy liczą na łut szczęścia, a być może nie wiedzą, jakie mogą być faktyczne skutki ich zachowań i jakie grożą im konsekwencje za nieprawidłowe parkowanie.
Nieprawidłowe parkowanie – co to znaczy?
Zgodnie z ustawą Prawa o ruchu drogowym zatrzymanie i postój auta jest możliwe w warunkach i miejscach do tego dozwolonych, tak aby zaparkowany pojazd był dobrze widoczny oraz aby nie powodował zagrożenia w ruchu drogowym. Parkując pojazd należy wziąć też pod uwagę obowiązujące znaki drogowe i przyjęte zasady (np. parkowanie na jezdni tylko przy krawędzi i równolegle). W przeciwnym razie popełnisz wykroczenie i grozi ci mandat za nieprawidłowe parkowanie, który nakłada straż miejska lub policja.
Gdzie nie można parkować?
Kodeks Drogowy precyzuje też miejsca i sytuacje, kiedy zatrzymywanie auta i postój są zakazane. Są to m.in.:
- miejsca utrudniające wjazd lub wyjazd (np. do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej) lub dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu, a także jego wyjazd,
- strefa zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi,
- skrzyżowania, przejścia dla pieszych, wysepki, przejazdy rowerowe, tramwajowe i kolejowe, tunele, mosty i wiadukty,
- autostrady i drogi ekspresowe (poza miejscami do tego wyznaczonymi), teren zielony, np. trawniki (i to niezależnie od ich stanu).
Parkowanie – najczęstsze pułapki
Parkowanie na chodniku lub w innym miejscu z pozoru wydającym się na dozwolone, może stwarzać dla kierujących swego rodzaju ,,pułapkę’’. Wydaje się nam, że nie popełniamy żadnego wykroczenia, natomiast rzeczywistość jest inna. Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych ,,parkingowych pułapek” :
- Parkowanie na chodniku jest dozwolone jedynie dla pojazdów nieprzekraczających masy 2,5t oraz w sposób pozostawiający 1,5 metra przestrzeni.
- Miejsce dla inwalidów jest tylko dla inwalidów. Parkując na niebieskiej kopercie bez uprawnień ryzykujesz mandat i holowanie pojazdu.
- W rejonach oznaczonych znakiem ,,strefa zamieszkania” dozwolone jest jedynie parkowanie na miejscach do tego wyznaczonych. Parkowanie poza takimi miejscami grozi mandatem karnym.
- Na droga wewnętrznych z wyznaczoną strefa ruchu (znaki D-52 i D-53) również obowiązują zasady określone w kodeksie drogowym.
- Na parkingach pod galeriami handlowymi i usługowymi również obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego.
- Zasady parkowania przy przejściach dla pieszych oraz skrzyżowaniach wydają się oczywiste. Natomiast warto pamiętać, że nie wolno parkować auta bliżej niż 10 metrów przed lub za przejściem czy skrzyżowaniem.
- Przystanek autobusowy zdecydowanie nie nadaje się do parkowania. Podobnie jak jezdnia w odległości 15 metrów od znaku, który taki przystanek wyznacza.
- Parkowanie na jezdni „pod prąd” (po lewej stronie) jest zakazane z dwoma wyjątkami – gdy parkujesz na drodze jednokierunkowej lub na drodze dwukierunkowej z tzw. małym ruchem.
Kary za nieprawidłowe parkowanie
Najczęściej, kara za niewłaściwe miejsce postoju pojazdu mieści się w przedziale od 100 do 800 złotych, zależy to od rodzaju wykroczenia. Najwyższa kwota za nieprawidłowe parkowanie jaką może otrzymać kierowca wynosi 1200 złotych. Jest to jednak wyjątek – tak wysoka kara dotyczy tylko tych, którzy jednocześnie posługują się kartą parkingową (bezpodstawnie) i zostawiają pojazd w miejscu dla niepełnosprawnych.
Oczywistym jest, że kierowca, który otrzymał od funkcjonariusza mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu, musi liczyć się z tym, że jego konto może zostać zasilone dodatkowymi punktami karnymi.
Pamiętajmy
Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegać określonych przepisów i znaków. Nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego wiąże się z konsekwencjami, w głównej mierze jest to mandat karny za niedostosowanie się do obowiązujących norm. Straż Miejska i Policja są organami uprawnionymi do ukarania kierowcy, który nie przestrzega przepisów określonych m.in. w kodeksie drogowym.
Niestosowanie się do wszelkich przepisów drogowych wpływa negatywnie przede wszystkim na bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Dbajmy o bezpieczeństwo Nasze i innych !
Poniżej, ku przestrodze przedstawiamy kilka zdjęć nieprawidłowego parkowania