Już w najbliższą sobotę odbędzie się otwarcie Oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym po modernizacji. Tego dnia mieszkańcy w godz. 12.00-16.00 będą mogli zwiedzić obiekt i dowiedzieć się, jakie przebiegają w nim procesy.
Z jakich miejscowości Oczyszczalnia ścieków odbiera ścieki
Oczyszczalnia ścieków w Chrzanowie Dużym odbiera ścieki od mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Podkowy Leśnej oraz Brwinowa. Jest oczyszczalnią dwuetapową tj. mechaniczno-biologiczną z pogłębionym stopniem usuwania biogenów opartą na technologii osadu czynnego. Głównym zadaniem oczyszczalni jest zredukowanie zanieczyszczeń z uwzględnieniem substancji biogennych zawartych w ściekach.
Do pierwiastków biogennych zaliczamy takie pierwiastki jak azot, fosfor. Substancje biogenne są niebezpieczne przede wszystkim dla środowisk wodnych, ponieważ powodują eutrofizację zbiorników i cieków wodnych. Eutrofizacja to proces nadmiernego wzbogacenia w składniki odżywcze wód w wyniku którego dochodzi do ponadnormatywnego wzrostu roślinności wodnej głównie glonów.
W wyniku ich nadmiernego wzrostu dochodzi do zaciemniania toni zbiornika wodnego, pozbawienia go tlenu co w konsekwencji prowadzi do obumarcia większości organizmów wodnych w zbiorniku. W wyniku rozkładu obumarłych organizmów dochodzi do wydzielania się siarkowodoru, gazu silnie toksycznego.
Efektem końcowym jest tzw. zarastanie zbiorników wodnych w wyniku ich wypłycenia poprzez odkładającą się na dnie masę organiczną.
Proces oczyszczania ścieków w kilku krokach
- Ścieki, które trafiają do oczyszczalni poddawane są pierwszemu stopniowi oczyszczenia tzw. etap mechaniczny. W tym etapie głównym celem jest usunięcie największych frakcji zanieczyszczeń. Do tego celu wykorzystywane są takie urządzenia i obiekty jak: kraty, piaskowniki oraz osadniki wstępne.Efektem pierwszego stopnia jest odseparowania ze ścieków skratek, piasku oraz najłatwiej opadających cząstek zawartych w ściekach tzw. osad wstępny.
- Po oczyszczeniu mechanicznym strumień ścieków kierowany jest na drugi etap oczyszczania czyli etap biologiczny. Oczyszczanie biologiczne polega na wykorzystaniu w tym procesie mikroorganizmów, które wykorzystują związki zawarte w ściekach jako pokarm. Mikroorganizmy odżywiając substancjami pokarmowymi zawartymi w ściekach wbudowują je w swoje komórki. Mikroorganizmy znajdują się w całej objętości reaktorów biologicznych i noszą nazwę osadu czynnego. Odpowiednio sterując warunkami bytowymi tychże organizmów, uzyskujemy zamierzony efekt oczyszczenia.
- Strumień ścieków po reaktorze biologicznym kierowany jest na osadniki wtórne, w których to dochodzi do oddzielenia osadu od ścieku oczyszczonego. Osad z osadników odprowadzany jest na kolejny obiekt, a dokładnie do pompowni osadu recyrkulowanego i nadmiernego skąd w zależności od potrzeb, zawracany jest do reaktora biologicznego lub usuwany całkowicie z układu.
- Ściek oczyszczony kierowany jest już bezpośrednio do odbiornika jakim jest rzeka Rokitnica Stara
- Nadmiarowa ilość osadu wytworzonego w reaktorze kierowana jest do stacji odwadniania i zagęszczania osadu gdzie zostaje poddany procesom zagęszczenia i dezintegracji a następnie skierowany zostaje do komór fermentacyjnych.
- Do komór fermentacyjnych skierowany zostaje również wspomniany wcześniej osad z osadników wstępnych.
- Mieszanina obu osadów przebywa w komorach ok. 20 dni.
- W wyniku pracy komór powstaje biogaz czyli mieszanina gazów gdzie głównym składnikiem jest metan (ok.60%).
- Na obiekcie oczyszczalni biogaz wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła.