Starosta Grodziski Marek Wieżbicki, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński, Rada Powiatu, Rada Miejska, Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zapraszają na Obchody Święta Niepodległości 11 listopada.
Zachęcamy Was do wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości! 11 listopada czeka na Was wiele ciekawych wydarzeń. Nasza biblioteka włącza się w miejskie Obchody Święta Niepodległości. Szczególnie zapraszamy Was na godz. 17:00 do Hali Widowiskowo-Sportowej na spotkanie z Katarzyną Drogą, autorką książki „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. W roku Aleksandry Piłsudskiej rozmawiać będziemy o roli kobiety w polityce. Zastanowimy się nad tym, co miała w sobie Ola, że Piłsudski obdarzył ją tak wielkim uczuciem i uczynił partnerką nie tylko w życiu, ale też w walce o wolność? Obchody Święta Niepodległości w Grodzisku Mazowieckim: 9:30 – Rodzinny Turniej Niepodległości – zaprasza Szachowa Dwójka (hol główny w Hali Widowiskowo-Sportowej) 10:00 – Zrób kotylion – warsztaty rodzinne z harcerzami ZHP w Mediatece 11:30 – Zbiórka pocztów sztandarowych pod pomnikiem J. Chełmońskiego 12:00 – „Niepodległa do Hymnu”, Plac Króla Zygmunta Starego 12:05 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Św. Anny 13:00 – Uroczystości pod Pomnikiem Wolności, prezentacja sztandaru Gminy Grodzisk Mazowiecki 14:00 – Korowód Wolności przejście spod Centrum Kultury do Hali Widowiskowo – Sportowej 15:30 – „Orzeł Biały” – widowisko muzyczne przygotowane przez Roberta Dziekańskiego z udziałem uczniów grodziskich szkół 16:30 – Warsztaty, stanowiska historyczne, sesja retro, potańcówka z zespołem Przemka Skałuby 17:00 – „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Spotkanie autorskie z Katarzyną Drogą 19:00 – Wieczornica pieśni patriotycznych – zaprasza Hufiec ZHP (kościół MBNP przy ul. Piaskowej)
Katarzyna Droga
Pisarka, dziennikarka, redaktorka. Od lat tworzy literackie portrety nietuzinkowych kobiet, jest autorką powieści biograficznych o Aleksandrze Piłsudskiej, Hance Ordonównie, Hance Bielickiej, Joannie Chmielewskiej. Pisze książki z misją przypomnienia światu o niesłusznie zapomnianych bohaterkach. Dzieje prekursorek polskiej medycyny opisała w książce „Nigdy się nie bałam”. Zajmują ją dzieje rodzin i dziedzictwa pokoleń, napisała sagę podlaską i drozdowską, a także “Sekrety przodków” – o wpływie historii rodzinnej na los potomków. Jest Podlasianką, urodziła się w Zambrowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała jako nauczycielka języka polskiego, dziennikarka i redaktorka w prasie edukacyjnej i kobiecej.
W latach 2008 – 2017 była redaktorką naczelną magazynu „Sens” w Wydawnictwie „Zwierciadło”. Obecnie mieszka na Podlasiu, w domu nad Narwią, gdzie może oddać się swojej pasji pisania.
O książce „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej” W 1901 roku dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy, organizuje siatkę wywiadowczyń i walczy z bronią w ręku. Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów poznaje Piłsudskiego, legendę podziemnej Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety. Mimo przeszkód stanie u jego boku, odważnie stawi czoła konwenansom epoki i wyzwaniom historii, a ta zawiedzie ją do Belwederu i uczyni pierwszą damą II RP. Dzieje tej niebanalnej pary to jedna z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących historii miłości, determinacji i wielkiej odwagi. Historia, która pokazuje, że wielkość nie liczy się z konwenansami.
Źródło: Wydawnictwo Znak
Na spotkanie zapraszamy 11 listopada (sobota), godz. 17:00
Hala Widowiskowo-Sportowa ul. Sportowa 29
w Grodzisku Mazowieckim
Wstęp na spotkanie jest wolny!