Wszystkich fanów mangi, zapraszamy do Biblioteki Głównej na spotkanie wokół jednego z najpopularniejszych dziś komiksów japońskich, „PLUTO”. O „PLUTO”, mandzie i anime, opowie nam Radosław Bolałek z wydawnictwa Hanami.
„PLUTO” to opowieść bazująca na jednym z najbardziej znanych dzieł Osamu Tezuki – „Atom Żelaznoręki”, współczesnej historii Pinokia, w której rolę drewnianego chłopca odgrywa robot. Tytułowy Atom stał się popkulturową ikoną. Na całym świecie można kupić różne gadżety z nim związane, a w Hollywood wyprodukowano film bazujący na jego przygodach. Jednak to nie on jest głównym bohaterem „PLUTO”. Historia skupia się na postaciach drugoplanowych, głównie robotach zastanawiających się nad swoim człowieczeństwem, efektem czego jest opowieść duchem bliższa „Łowcy Androidów” niż bajce „Pinokio”.
Anime „PLUTO” jest serialem animowanym opartym na mandze „PLUTO”. Producentem serialu jest studio GENCO, a za animację odpowiada M2STUDIO. Uznawana przez wielu za arcydzieło manga „PLUTO” bazuje na opowieści „The Greatest Robot on Earth” z mangi „Astro Boy” Osamu Tezuki z 1964 roku. Została stworzona przez Naokiego Urasawę („20th Century Boys”, „Yawara!”, „Master Keaton”) we współpracy z jego długoletnim współtwórcą Takashim Nagasakim.
Akcja tego trzymającego w napięciu dramatu rozgrywa się w neofuturystycznym świecie, w którym ludzie i roboty o zaawansowanych funkcjach żyją w pełnej harmonii. Ta popularna na całym świecie manga zdobyła wiele wyróżnień, w tym nagrodę Tezuka Osamu Cultural Prize. Sceniczna adaptacja z 2015 roku wróciła w 2018 roku z powodu dużej popularności i odbyła trasę po Japonii i Europie.
Źródło: Netflix
Na spotkanie zapraszamy
17 lutego (sobota), godz. 12:00
Biblioteka Główna (II p. Mediateki)
przy ul. 3 Maja 57
w Grodzisku Mazowieckim
Wstęp wolny!
Jeśli chcielibyście kupić w tym dniu konkretne tytuły wydawnictwa Hanami w promocyjnych cenach, prosimy o kontakt z wydawnictwiem przez profil na Facebooku lub e-mailem: wydawnictwo@hanami.pl
Spotkanie organizowane w ramach programu BLISKO.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.