Uroczystości upamiętniające likwidację Grodziskiego Getta odbyły się 5 lutego br. u wylotu ulicy Żwirki i Wigury, gdzie kiedyś znajdowała się brama getta.
W obchodach uczestniczyli mieszkańcy Grodziska, przedstawiciele grodziskiego samorządu na czele z Przewodniczącą Rady Miejskiej Joanną Wróblewską i wiceburmistrzem Tomaszem Krupskim, przedstawiciele kościołów różnych wyznań, pracownicy Centrum Kultury oraz media.
Łukasz Nowacki przypomniał historię grodziskiego getta, którego likwidacja trwała od 10 do 14 lutego 1941 roku. Wówczas to wywieziono z grodziskiego getta wszystkich Żydów. Większość z nich zginęła w obozach zagłady, nielicznym udało się przeżyć.
Robert Augustyniak, społeczny opiekun Cmentarza Żydowskiego wspominał -kilkadziesiąt lat temu dokonała się największa tragedia w dziejach Grodziska. Wywieziono do getta warszawskiego, a potem do obozu zagłady w Treblince ok. 6 tys. naszych współobywateli. Od tej pory charakter tego miasta zmienił się bezpowrotnie, ponieważ ci ludzie współtworzyli w dużej mierze obraz i rzeczywistość naszego miasta. Można powiedzieć, że w czasach kongresu wiedeńskiego ludność żydowska stanowiła 90% mieszkańców Grodziska.
Podczas modlitwy ekumenicznej byli obecni Ks. Dziekan Janusz Starosta, jak również przedstawiciele judaizmu i islamu.
W ramach Grodziskich SPLOT-ów po uroczystościach w sali widowiskowej w Centrum Kultury odbył się koncert Oli Bilińskiej z zespołem LIBELID.
Zdjęcia: Marcin Masalski
Tekst: Wydział Promocji
Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim