28 marca 2018 r. odbyła się XLV sesja Rady Miejskiej, podczas której podjęto 20 uchwał. Radni wyrazili zgodę na udzielenie pomocy rzeczowej dla województwa mazowieckiego, polegającej na wykonaniu przebudowy skrzyżowania dwóch dróg: ul. Chełmońskiego i ul. Żyrardowskiej. Na ten cel przeznaczono kwotę 1.500.000 zł i dokonano odpowiednich zmian w uchwale budżetowej na 2018 oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. Dokonano także zmian w założeniach inwestycyjnych gminy w zakresie rozbudowy i modernizacji szkół podstawowych, zwiększając wydatki na ten cel na 2019 rok o kwotę 1.400.000 zł.
Pozytywnie zaopiniowano przedstawiony przez Michała Klonowskiego, prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Grodzisku Mazowieckim projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków i – zgodnie z obowiązującymi przepisami – przekazano go do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które jest organem regulacyjnym. Nowy projekt wprowadza, m.in. zmiany w zakresie informowania mieszkańców o przerwie w dostawie wody (informacja ta będzie podawana już w przypadku przerwy 2 godzinnej; do tej pory było to 6 godzin), przewiduje co najmniej dwa raz do roku przedkładanie Burmistrzowi raportu o jakości wody na terenie miasta i gminy, a także określa, że okres ważność wydanych „Warunków przyłączenia do sieci wodociągowej lub sieci kanalizacyjnej” nie będzie krótszy niż 2 lata.
Jednogłośnie zadecydowano o przyjęciu programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy w 2018 roku. Program, podobnie jak w latach ubiegłych, przewiduje, m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom dożywotniego miejsca w schroniskach, opiekę nad wolno żyjącymi kotami, sterylizację i kastrację oraz zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. W wyniku rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów dokonano zmiany uchwały, dotyczącej sposobu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania.
Jednogłośnie podjęto uchwały, wyrażające zgodę na zawarcie na okres kolejnych 3 lat, umów dzierżawy nieruchomości gruntowych położonych w miejscowości Szczęsne przy ul. Orlej oraz uchwałę wyrażającą zgodę na zbycie, w drodze bezprzetargowej, udziałów wynoszących 1/2 części w prawie własności nieruchomości położonych przy zbiegu ul. W. Bartniaka i ul. 3 Maja. Nabywcą jest Biblioteka Publiczna, której udzielono bonifikaty od ceny sprzedaży. W nowo budowanym budynku będzie się mieściło Centrum Seniora i Biblioteka Publiczna. W centrum realizowane będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, organizowane formy pracy i czasu wolnego dla osób dorosłych oraz osób starszych, ze szczególnym wsparciem osób niepełnosprawnych.
W celu dostosowania do wymogów sporządzania aktów prawnych radni zmienili dwie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu miasta Grodzisk Mazowiecki Jednostka D4 oraz dla części wsi Szczęsne w rejonie ul. Orlej i ul. Łagodnej. Dostosowanie uchwał odbyło się w porozumieniu ze służbami nadzoru prawnego Wojewody Mazowieckiego.
Podczas marcowej sesji Rada Miejska nadała także nazwy drogom: w obrębie i miejscowości Opypy – droga wewnętrzna otrzymała nazwę Piwoniowa, a w obrębie i miejscowości Wólka Grodziska droga gminna będzie nazywała się Zachodnia.
Natomiast podczas głosowania nad podziałem gminy Grodzisk Mazowiecki na okręgi wyborcze (ustalenia ich granic i numerów) oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu głosy radnych rozłożyły się następująco: 17 za i 3 wstrzymujące. Podjęta uchwała przewiduje 3 wielomandatowe okręgi.
Stosunkiem głosów 18 za i 3 przeciw uchwalono zasady i tryb korzystania z gminnego obiektu Targowiska Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Montwiłła, umożliwiając – na wniosek Stowarzyszenia Motocyklistów White Arrows – organizację Grodziskiej Giełdy Motocyklowej. Giełda będzie odbywała się w każdą drugą niedzielę miesiąca w okresie od maja do października. Wniosek przedstawił i uzasadnił Andrzej Pleban, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Grodzisku, który zarządza obiektem Targowiska Miejskiego.
Radni, głosami 19 za i 2 wstrzymujące, przyjęli uchwałę wskazującą uczniom niektórych oddziałów klas III i VI szkół podstawowych (dla których organem prowadzącym jest gmina Grodzisk Mazowiecki) miejsce realizacji obowiązku szkolnego 2018/19. Miejscem tym będzie Szkoła Podstawowa nr 5, która – w wyniku reformy edukacji – powstała z przekształcenia Gimnazjum nr 3.
Podjęto decyzję o przystąpieniu do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dotyczącego terenów w miejscowości Kozery i Kozery Nowe (przylegających do ul. Strumykowej i ul. Czerwonych Maków) – 19 głosów za, 1 wstrzymujący – oraz terenów w miejscowości Zabłonie (przylegających do autostrady A2 oraz drogi powiatowej 1508W) – 18 głosów za, 2 wstrzymujące.
Na zakończenie posiedzenia radni złożyli interpelacje i wnioski, dotyczące spraw gminy. Natomiast Przewodnicząca Rady Joanna Wróblewska przedstawiła informacje, m.in. o pozytywnych wynikach kontroli wykorzystania przez Uczniowski Klub Sportowy „Sparta”, środków przekazanych przez gminę na wykonanie zadań publicznych w 2015 r. oraz o przedłożonym przez Straż Miejską sprawozdaniu z działalności za 2017 r.
Z kolei Burmistrza Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński poinformował o planowanej w kwietniu br. wizycie przedstawicieli francuskiej gminy Carros (okolice Nicei) i zaprosił radnych do wzięcia udziału w spotkaniu z gośćmi.
Wydział Promocji UM