500 lat temu Grodzisk Mazowiecki otrzymał prawa miejskie. Przez następne wieki Grodzisk Mazowiecki zasłynął jako znany w okolicy ośrodek handlu i przemiału zboża, pierwsze miasto na trasie linii kolei warszawsko-wiedeńskiej, popularne letnisko i uzdrowisko, dynamiczny ośrodek przemysłowy, bastion oporu w okresie walk o wolność ojczyzny, siedziba pierwszej w Polsce kolei elektrycznej.
Miasto było także przez cztery stulecia wspólnym domem dla żydów i chrześcijan, miejscem rozkwitu kapitału wniesionego przez społeczność niemieckich ewangelików, ojczyzną dla przybyszów z różnych stron świata. Nie brakowało tu postaci wybitnych i fascynujących, sportowców, artystów, przywódców duchowych i liderów społecznych.
Byt i rozwój miasta podtrzymywały okoliczne wsie, sławne ze względu na tradycje ziemiańskie i swoich gospodarzy.
Jubileusz 500-lecia to znakomita okazja, aby opowiedzieć o bogatej przeszłości Grodziska i przekonać się o niepowtarzalności i wyjątkowości naszego miasta. Służą temu wydarzenia kulturalne i edukacyjne, imprezy sportowe i uroczystości miejskie składające się na obchody jubileuszu. Warto wziąć w nich udział, bo taki rok zdarza się raz na 500 lat.
Zapraszamy,
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego wraz z Radą Miejską
Obchody 500-lecia Kalendarz imprez Cz. I (PDF 4029 KB)