Operatorzy monitoringu miejskiego w Grodzisku Mazowieckim po akcji umieszczania graffiti na osiedlu Rusałki i Kopernika są uwrażliwieni na wszelkiego rodzaju nielegalne umieszczanie ogłoszeń, plakatów, napisów czy rysunków. Obserwujący zdarzenie operator monitoringu nakierował patrol straży miejskiej w Grodzisku Mazowieckim, który ujął naklejającego na gorącym uczynku.
Mężczyzna – mieszkaniec grodziska nie przyznał się do popełnionego czynu, nie okazał dokumentu tożsamości po popełnieniu wykroczenia, wobec czego został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w celu ustalenia danych osobowych.
Na zapisie z kamer można prześledzić jak nakleja ogłoszenia od ul. Traugutta, ulicy 11 Listopada, 1 Maja aż do poczty. Wobec sprawcy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim a nagranie z monitoringu miejskiego posłuży, jako dowód w sprawie.
Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim przypomina, ogłoszenia bez zgody zarządcy mogą być umieszczane wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych – specjalnie wyznaczonych tablicach ogłoszeń i słupach ogłoszeniowych znajdujących się na terenie miasta. Przypominamy także treść artykułu 63a kodeksu wykroczeń, który mówi o umieszczaniu ogłoszeń w miejscu niedozwolonym. Jest to dość drobne wykroczenie, ale uciążliwe społecznie ze względu na naruszanie estetyki miasta na której nam wszystkim bardzo zależy. Jednak to, że umieszczono je w kodeksie wykroczeń powinno uświadamiać nam, że stanowi to czyn, za który niestety grożą sankcje karne.
Kodeks wykroczeń określa wprost wszystkie nośniki informacji, których umieszczenie w miejscu publicznym bez zgody zarządzającego tym miejscem jest karalne.
Są to: ogłoszenia, plakaty, afisze, ulotki, napisy lub rysunki
Umieszczanie plakatów i ogłoszeń w miejscach niedozwolonych może stać się bardzo uciążliwe. Przepis ten pomaga zachować miejsca publiczne w należytym porządku. Należy wyjść z założenia, że skoro są do tego miejsca przeznaczone, gdzie umieszczone plakaty i reklamy nie będą nikomu przeszkadzały, to należy je umieszczać właśnie w tych miejscach. Nie powinno się tolerować i wyrażać zgody na szpecenie plakatami miejsc publicznych.
Walorów estetycznych niektórych obiektów i murów nie powinny pomniejszać naklejane bez umiaru plakaty. Jeżeli dany obiekt należy do osoby prywatnej nie można umieszczać w jego obrębie plakatów itp. bez zgody właściciela. Mimo to na wielu murach spotkać można dziesiątki podobnych do siebie plakatów, których estetyka już po upływie kilku dni, nie wprawia w zachwyt. A wręcz przeciwnie: brudne, częściowo rozdarte, niekompletne i przeważnie nieaktualne już ogłoszenia oraz plakaty odstręczają swoim wyglądem przechodniów.
W razie popełnienia takiego wykroczenia grozi nam kara ograniczenia wolności lub grzywna. Można też orzec przepadek przedmiotów, nawiązkę do 1500 zł lub obowiązek przywrócenia stanu faktycznego. Podstawa prawna: art. 63a kodeksu wykroczeń.