Do Straży Miejskiej dzwonią mieszkańcy nie tylko w sprawie padniętego drobiu, ale w sprawie martwych ptaków. I tak na ulicy 3 Maja zgłoszono martwego jastrzębia. Ptaki mięsożerne typu jastrzębie oraz gołębie, wróble nie podlegają badaniom, bo nie są objęte zagrożeniem ta jednostką chorobową wg. służb weterynaryjnych.
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to: zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.
Na stronie PIW-PIB Główny Lekarz Weterynarii informuje, że trzydzieste drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 72 sztuki ptaków (kaczki, kury, gęsi, indyki, gołębie, struś), położonym w miejscowości Popielarnia (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski, województwo mazowieckie). Jest to pierwszy przypadek zaistnienia ptasiej grypy w województwie mazowieckim.
Dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu H5N8 człowieka i uważa się, że choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim przypomina, po raz kolejny, że pod koniec grudnia ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które wprowadza zakazy i nakazy oraz inne ograniczenia wynikające z niekorzystnej sytuacji epizootycznej związanej z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski ptasiej grypy.
Przepisy nakazują m.in.:
– odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie w zamkniętych obiektach lub innych miejscach uniemożliwiających kontakt z ptakami w innych gospodarstwach lub z ptakami dzikimi;
– przechowywanie paszy dla ptaków w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami lub ich odchodami;
– wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków inwentarskich z drobiem;
– stosowanie zaostrzonych wymogów używania odzieży ochronnej oraz higieny osobistej, czyszczenie i odkażanie sprzętu i urządzeń używanych do obsługi drobiu przed każdym użyciem.
– zgłaszanie do organu Inspekcji Weterynaryjnej wszelkich symptomów pojawienia się choroby ptaków.
Obowiązuje również zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów z udziałem żywych ptaków (szczególnie hodowlanych) oraz pojenia wodą, do której mają dostęp ptaki dzikie.
W przypadku naruszania przez właścicieli stad ptaków powyższych nakazów i zakazów przewidziane są surowe sankcje karne.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl oraz na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.minrol.gov.pl.