Z uwagi na fakt, że starsze dzieci pozostawiamy w domu same, często zdarza się, że przez przypadek są sprawcami i ofiarami pożarów więc bardzo ważne jest przypomnieć dzieciom , jak zachować się w takiej sytuacji, nauczyć jaki jest numer na Straż Pożarną, jaką informację podać, aby dobrze nas zrozumiano, jaka jest droga ewakuacyjna w naszym domu, bloku.
Uczulmy dzieci jak racjonalnie i bezpiecznie korzystać z czajnika , kuchenki gazowej, junkersa, piekarnika, grzałki, opiekacza, tostera itp. Jeśli nie czują się pewni swoich zachowań, postępowań, lepiej niech poczekają na dorosłego.
Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi i uczulić , że w każdym przypadku powinny powiedzieć im o zaczepiających je osobach, wypytujących: „Co w domu, o której wrócą rodzice? Gdzie stoi wasz samochód?”.
Ważne jest, aby dzieci nie udzielały informacji przez telefon, gdy są same w domu także nie informowały o tym fakcie na portalach społecznościowych.
Wakacje w domu – kilka zasad :
- Pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodź się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi
- Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów alarmowych, do opiekunów lub rodziców pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!
- Kiedy jesteś sam w domu i ktoś puka do drzwi lub dzwoni domofonem, wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach, jeżeli nie znasz tej osoby POD ŻADNYM POZOREM NIE OTWIERAJ DRZWI ANI NIE WPUSZCZAJ JEJ DO DOMU nawet jeżeli będzie podawać się za np.: listonosza, urzędnika.
- Nie zdradzaj że jesteś bez opieki.
- Jeżeli rodzice nakazali ci zamknąć mieszkanie – zrób to dokładnie.
- Gdy wychodzisz z domu:
- Klucze ukryj w ubraniu tak, aby nie były widoczne dla obcych.
- Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką,
- Nie dawaj kluczy obcym,
- Nie noś kluczy na szyi.
ZAPAMIĘTAJ !!!!! numery telefonów alarmowych:
112 – ogólny numer alarmowy,
997 – policja,
998 – straż pożarna,
999 – pogotowie ratunkowe,
986 – straż miejska.