Łoś jest zwierzęciem roślinożernym. Latem żywi się roślinami zielonymi, głównie podwodnymi i błotnymi (kaczeńce). Zjada też trawy i turzyce porastające brzegi zbiorników wodnych, liście, pąki, owoce krzewów i pędy drzew liściastych (wierzby, olchy, osiki i brzozy) i iglastych (młode pędy sosny), a w zimie igły sosen i jodeł oraz korę drzew. Dorosłe osobniki zjadają dziennie 20–50 kg karmy. Żeruje w dzień i w nocy, ale największą aktywność wykazuje wczesnym rankiem i wieczorem. Przemierza duże odległości w poszukiwaniu pożywienia. Nie przejawia zachowań terytorialnych.
Mieszkając w otulanie lasów ludzie są narażeni na incydenty z dziko żyjącymi zwierzętami. Jest to nieuniknione ponieważ to ludzie weszli w siedliska zwierząt dzikich. Zwierzęta nie tylko łosie, ale i dziki poszukują żywności, więc dobrym rozwiązaniem jest nie gromadzenie resztek roślinnych czy też pozostałości po jedzeniu na posesji, ale pozostawianie ich poza ogrodzeniem. Łosie nie boją się ludzi, i dość łatwo oswajają się. Nie stanową dla nich bariery ogrodzenia ponieważ przeskakują nawet wysokie przeszkody.
Warto podkreślić, że łoś jest rzadkim zwierzęciem objętym ochroną całoroczną. Może stanowić spore zagrożenie dla człowieka, zwłaszcza samiec bo same jego poroże osiąga nawet 1,2 długości przy rozpiętości 2 m i wadze do 20 kg. Łoś ma dobry słuch i węch, ale słaby wzrok. Dobrze rozpoznaje zmiany natężenia światła (brzask i zmierzch).
Co zrobić gdy wejdzie na Naszą posesję, na początek można spróbować zwierzę wypłoszyć głośną rozmową, muzyką najlepiej otwierając mu bramę furtkę by mógł wyjść jeżeli sforsował ogrodzenie przeskakując je.
Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim, w takim przypadku może także służyć pomocą – wystarczy zadzwonić pod numer 986 lub na dyżurkę 022 755 54 31, aby zgłosić problem. Zaznaczamy zwierzęta dziko żyjące nie są odławiane ponieważ przebywają w swoim naturalnym środowisku.