Strażnicy miejscy w codziennej służbie często interweniują w sprawie nieprawidłowego parkowania na miejscach wyznaczonych dla inwalidów. Zamieszczamy to kolejne „przypomnienie” o zakazie parkowania na miejscu dla inwalidy i apelujemy o więcej empatii dla inwalidów.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim bardzo rygorystycznie podchodzą do parkowania na miejscu dla inwalidy.
Przypominamy, że podstawą do korzystania ze specjalnych miejsc parkingowych jest określony – poważny problem zdrowotny. W praktyce wymagana jest również tzw. karta parkingowa- którą należy umieścić w widocznym miejscu za szybą w samochodzie.
Uprawionymi do posiadania karty parkingowej są osoby z orzeczonym:
- stopniem niepełnosprawności (w orzeczeniu konieczne wskazanie do wydania karty),
- całkowitą niezdolnością do pracy i niezdolnością do samodzielnej egzystencji (dawniej I gr. inwalidzka),
- całkowitą niezdolnością do pracy (d1awniej II gr. inwalidzka),
- częściową niezdolnością do pracy (dawniej III gr. inwalidzka) przyznaną ze względu na schorzenia związane z narządem ruchu.
Analogiczne uprawnienia mają również:
- kierujący pojazdem przewożący osobę o obniżonej sprawności ruchowej;
- pracownicy placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.
O ile placówkom opieki wydawane są karty parkingowe, o tyle inna osoba (np. krewny) przewożący osobę niepełnosprawną musi posługiwać się kartą wydaną właśnie tej osobie.
Poruszanie się z kartą parkingową możliwe jest jedynie w trakcie przewożenia osoby niepełnosprawnej.