W związku z narastającymi mrozami i zapowiadanym spadkiem temperatury w ciągu kilku ostatnich dni Straż Miejska przypomina, że np. niepozorny telefon do odpowiednich służb może uratować życie bezdomnym, osobom po spożyciu alkoholu, czy też osobom starszym np. mieszkającym samotnie. Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim podtrzymuje apel o wrażliwość i przypomina, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia nie dotyczy tylko osób bezdomnych. Zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy też chore potrzebujące Naszej pomocy.
Interwencja z dnia dzisiejszego jest najlepszym tego przykładem, że gdyby nie czujność mieszkańców miejscowości Makówka doszłoby niechybnie do nieszczęścia. Zgłosili oni bezdomnego mężczyznę, który nocuje w lesie na posłaniu z liści i tego co miał akurat przy sobie.
Strażnicy zadbali, aby osobie tej udzielono natychmiastowej pomocy, grodziski PCK pomógł się ogrzać i posilić, a następnie funkcjonariusze przetransportowali mężczyznę do Ośrodka Monaru w Oryszewie. Jest to kolejna osoba w ciągu ostatniego tygodnia której wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Grodzisku udzielono pomocy.
Straż Miejska apeluje o reagowanie, gdy widzimy osobę, której może grozić zamarznięcie. Prosimy o zwrócenie uwagi na osoby leżące lub śpiące na ławkach w parku, na przystankach autobusowych, niereagujące na próby nawiązania kontaktu, lub pod wpływem alkoholu.
Jednym z najczęstszych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się przewrócić, a następnie nie mieć już siły, aby się podnieść. Wtedy o tragedię naprawdę nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób znajdujących się po spożyciu alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że tacy ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.
W takich przypadkach należy powiadomić Straż Miejską, Policję lub Pogotowie, jeżeli oceniamy, że jest zagrożone życie takiej osoby. Zgłoszenia przyjmujemy pod bezpłatnym numerem alarmowym 986 lub 22 7555436. Przypominamy także, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiona została całodobowa bezpłatna infolinia 987, pod którą pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji nt. możliwych form wsparcia dla osób bezdomnych poprzez wskazanie najbliższych schronisk, jadłodajni oraz punktów pomocy medycznej na terenie Warszawy oraz woj. mazowieckiego.