Grodziska Straż Miejska efektywnie wykorzystuje możliwości zakupionego w zeszłym roku drona. Od początku roku kontynuowane są kontrole jakości powietrza za pomocą powierzonego profesjonalnego sprzętu. „Niuchacz” to system służący analizie składu powietrza, który może być wykorzystywany do wykonywania pomiarów stężenia zanieczyszczenia powietrza wybranymi czynnikami, jak np. pyłem zawieszonym. Urządzenie może rejestrować pomiary HCHO (formaldehyd), HCL (chlorowodór), PM1, PM2,5, PM10, temperatury i wilgotności, dodatkowo SO2 (Dwutlenek siarki) i NO2 (Dwutlenek azotu) reagują ostrzegawczo na nagłe zwiększenie substancji w badanym powietrzu. Daje nam podstawy do wytypowania „trucicieli „i przeprowadzenia szeroko zakrojonej kontroli. Pomiary z głowicy badawczej służą do typowania budynków lub obszarów wymagających kontroli. Pomiary te dają praktycznie 99,99% skuteczność na namierzenie palenia odpadów w piecach. Tylko w ostatnim okresie surowymi mandatami karnymi ukarano 6 osób, które spalały w piecu odpady m.in. klepkę podłogową, stare okiennice i inne odpady powodujące duże stężenie substancji szkodliwych w powietrzu.
Jak pokazuje doświadczenie wsparcie urządzeń w postaci drona i przenośnego laboratorium jest bardzo ważne, ponieważ wspomaga to straż miejską w Grodzisku Mazowieckim w rzeczywistym analizowaniu dymów wydobywających się z kominów i pozwala efektywnie interweniować i uzyskiwać większą skuteczność w odniesieniu do osób, które te normy naruszają. Przypominamy, że dron mierzy stężenie szkodliwych substancji punktowo i obszarowo.
W praktyce okazuje się, że wielokrotnie kontrolowane są niemal stałe punkty, gdzie dyżurni kierują patrole na podstawie zgłoszeń mieszkańców, bo widać tam np. duże zadymienie, często w tych samych miejscach – jednak tu przyczyną nie jest palenie odpadów czy substancji zabronionych, ale …… niestety „stara” technika palenia, na którą strażnicy miejscy nie mają już bezpośredniego wpływu. Staramy się upominać i zwracać uwagę użytkownikom piecy informując ich o właściwym rozpalaniu, korzystaniu z dobrego paliwa, używaniu i zapalaniu paleniska od góry. Każde zgłoszenie jest traktowane przez Nas indywidualnie i dokonywane są kontrole nawet w tym samym miejscu, jednak pomimo oczekiwań zgłaszających z przyczyn obiektywnych nie jesteśmy niestety w stanie zmienić całkowicie mentalności mieszkańców w tym zakresie i wyeliminować tych złych technik palenia, a tym samym niejednokrotnie sprostać oczekiwaniom powtarzających się zgłoszeń o wydobywających się kłębach dymu np. w tych samych miejscach. Nie dajemy jednak za wygraną, będziemy dalej edukować, kontrolować i działać w interesie Nas wszystkich dążąc do poprawy jakości powietrza w Naszym regionie.