175 lat temu, w dniu 14 czerwca 1845 r., na stację w Grodzisku Mazowieckim wjechał pociąg Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Była to pierwsza linia na terenie ziem polskich, która łączyła Warszawę z granicami zaboru austriackiego. Ten wspaniały moment, choć w skromny sposób z uwagi na zagrożenie koronawirusem, został uczczony w ostatnią niedzielę w Grodzisku.
Jak przypomniał, radny i historyk Łukasz Nowacki, Grodzisk miał ogromne szczęście do kolei, ponieważ spośród trzech wariantów przebiegu linii KW-W został wybrany właśnie ten, który prowadził przez nasze miasto. To dało niezwykły impuls do rozwoju i Grodzisk zyskał drugie życie, odmieniając swe oblicze. Wkrótce stał się nie tylko punktem załadunkowym towarów, ale także ulubionym letniskiem Warszawiaków. Kolejnym etapem było uruchomienie przemysłu i wejście tym samym Grodziska na drogę bardzo dynamicznego rozwoju. A efektu dopełniło otwarcie drugiego połączenia kolejowego – kolejki elektrycznej, czyli EKD.
„Grodzisk więc koleją stoi”, co w trakcie uroczystości podkreślił i burmistrz Grzegorz Benedykciński i zaproszeni goście, m.in. posłanka Bożena Żelazowska.
Grodzisk to niezwykłe miejsce, które rozwija się pod każdym względem równomiernie. Tu żadna dziedzina życia nie jest pominięta – powiedziała Posłanka – rozwój gospodarczy idzie w parze z rozwojem społecznym. Pani Poseł podziękowała za te starania włodarzom gminy oraz jej mieszkańcom. Podkreśliła także, że podwaliny tego rozwoju stanowi właśnie kolej i podziękowała Kolejarzom oraz ich rodzinom za przyczynianie się do tego.
Serdeczne podziękowania Kolejarzom przekazał również burmistrz Grzegorz Benedykciński, który wraz z Joanną Wróblewską, przewodnicząca Rady Miejskiej, wręczył byłym pracownikom stacji Grodzisk Mazowiecki pamiątkowe dyplomy. Wyróżnieni zostali: Ewa Mamul, Grzegorz Skibiński, Jerzy Ślesiński, Krzysztof Stefaniak oraz Zbigniew Stelmaszczyk. Szczególne podziękowania otrzymał Grzegorz Dymecki, wieloletni prezes Warszawskiej Kolei Dojazdowej, legenda kolejarstwa w Grodzisku Mazowieckim.
W trakcie uroczystości, w podziękowaniu za prace wszystkich ludzi kolei, złożono wiązanki pod Pomnikiem Kolejarza, a w Parku Skarbków zagrała dla nich Grodziska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.
Uroczystości towarzyszyła także wystawa okolicznościowa przygotowana przez Stację Muzeum.