„Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”
„Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności
za umieszczoną zawartość merytoryczną”
W świecie nicejskich smaków
Doświadczenia uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim – stażystów programu ERASMUS+ SEKTOR KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE, AKCJA 1, MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA
Kalejdoskop kolorów, zapachów, gwar przechodniów, nawoływania sprzedawców – po prostu nicejski Cours Saleya. Tu przyciąga spojrzenia żółta mimoza, gdzie indziej kuszą bukiety róż czy anemonów. Wokół pachnie Prowansją. Na nicejskim targu lśnią w słońcu dorodne pomidory, a stragany uginają się pod ciężarem owoców. Miasto tętni życiem, choć jest luty.
Taką Niceę poznali uczniowie z klas gastronomicznych i hotelarskich Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim – uczestnicy projektu „Zagraniczny staż zawodowy skutecznym sposobem na poznanie świata gastronomii i hotelarstwa”, realizowanego w ramach Programu Erasmus+ SEKTOR KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE, AKCJA 1, MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA. Podczas 2 – tygodniowego stażu zgłębiali tajniki kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej; szkolili również umiejętności z zakresu obsługi konsumenta i gościa hotelu. Zdobywali doświadczenie w nowych dla nich realiach, doskonaląc przy tym sprawność językową. Dzięki udziałowi w stażu młodzież uzyskała kwalifikacje zawodowe, językowe, kulturowe i społeczne zgodnie z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, który służy zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji). To z kolei zagwarantowało jej otrzymanie międzynarodowych certyfikatów, m.in. dokumentu Europasss Mobilność, co sprawi, że uczestnicy projektu staną się bardziej konkurencyjni na krajowym oraz europejskim rynku pracy i łatwiej im będzie znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie.
Pobyt w Nicei był nie tylko szansą na zdobycie zawodowego doświadczenia. Pozwolił również na kontakt z inną kulturą i integrację z tamtejszą społecznością.
Dzięki zgromadzonym przez praktykantów recepturom powstała elektroniczna miniksiążka kucharska „Łączy nas kuchnia czyli francuskie pyszności” oraz wiele prezentacji, przedstawiających m.in. miejsca stażu i wybitnych Polaków, którzy zamieszkiwali na Lazurowym Wybrzeżu.
Wszystko to nie byłoby możliwe bez wielkiego zaangażowania ze strony organizacji goszczącej – Stowarzyszenia Restauratorów (UNION PATRONALE DES CAFETIERS RESTAURATEURS ET METIERS DE LA NUIT CÔTE D’AZUR), a także Honorowego Konsula RP w Nicei – Wiesława M. Forkasiewicza i jego małżonki – Jolanty Forkasiewicz, patronujących projektowi.
Działania szkoły wspiera również Powiat Grodziski oraz Miasto i Gmina Grodzisk Mazowiecki. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego objął Honorowym Patronatem projekty mobilności ZS1, realizowane w ramach Programu Erasmus+ uznając, że młodzież godnie reprezentuje i promuje swoje miasto.
Anna Wrona
koordynator projektów
Erasmus+ w ZS nr 1
„Projekt objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego”