Razem z Biblioteką Publiczną serdecznie zapraszamy na wspólne spędzenie czasu wolnego, podczas cyklu zajęć gordonowskich (według teorii uczenia się muzyki E. E. Gordona) w Strefie Rodzica dla dzieci od urodzenia do 3 roku życia.
Zajęcia prowadzone są w grupie do 10 osób. Polegają na rozwijaniu zdolności muzycznych dziecka za pomocą śpiewu. Profesor Edwin Elias Gordon twierdził, że każdy człowiek rodzi się ze zdolnościami muzycznymi, a najważniejszym okresem dla uczenia się muzyki jest ten od urodzenia do ukończenia 3 roku życia. To okres, w którym mózg dziecka jest niezwykle chłonny i otwarty na stymulację. Nie oznacza to jednak, że po ukończeniu 3 r.ż. dzieci nie rozwijają się muzycznie. Poziom zdolności muzycznych stabilizuje się w wieku około 9 lat.
Śpiewanie melodii niemowlęciu i małemu dziecku stwarza dogodne warunki do rozwoju muzycznego, wpływa na umiejętność słuchania i rozumienia muzyki. Dziecko słuchając zróżnicowanych śpiewanek i rytmiczanek samo uczy się muzyki poprzez różnicowanie. Wykorzystując formy edukacji muzycznej, takie jak słuchanie, ruch i śpiew, stwarzamy sprzyjające warunki do rozwijania zdolności muzycznych. Dzieciom pozostawiamy pełną swobodę w sposobie odbierania i reagowania na muzykę i proponowane aktywności. Niewskazane jest przymuszanie ich do powtarzania dźwięków czy ruchów. W zajęciach biorą udział dzieci z opiekunami, którzy współdziałają z prowadzącymi, śpiewają, powtarzają motywy i ruchy. Zajęcia prowadzone są przez dwóch prowadzących, by móc nawiązać kontakt ze wszystkimi uczestnikami i śpiewać na głosy.
Specjaliści prowadzący zajęcia:
Anna Maria Nowakowska-Czaj – wokalistka, logopeda, pedagog. Jest absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym w sekcji piosenki oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej na wydziale pedagogicznym. (studia z logopedii, pedagogiki wczesnoszkolnej i oligofrenopedagogiki). Jest członkiem PTEEG. Prowadzi terapię logopedyczną, emisję głosu i zajęcia umuzykalniające metodą Gordona. Od 2010 r. regularnie śpiewa podczas uroczystości zaślubin. Jej głos towarzyszył kilkudziesięciu parom, które zdecydowały się powiedzieć sakramentalne “tak”.
Stanisław Czaj – muzyk, pedagog. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej i Tańca. Gra na fortepianie, skrzypcach i organach. Na co dzień pracuje z dziećmi jako nauczyciel muzyki, umuzykalniania i fortepianu. Jest certyfikowanym instruktorem zajęć gordonowskich (kurs PTEEG). Uczestniczył w warsztatach z metody Music Moves for Piano. Bierze także udział w różnych projektach muzycznych jako wokalista.
Prowadzimy zapisy na cykl zajęć, które odbywają się w czwartki w dniach1, 8, 15, 22, 29 lutego7, 14, 21 marca4 kwietnia, godz. 11:45 Biblioteka Główna (II p. Mediateki) ul. 3 Maja 57 w Grodzisku Mazowieckim.
W zajęciach biorą udział dzieci z opiekunami, którzy współdziałają z prowadzącymi, śpiewają, powtarzają motywy i ruchy.
Udział w zajęciach jest darmowy.
Zapisz się poprzez formularz! Poprzez formularz zapisują Państwo dziecko lub dzieci na cykl 9 zajęć.
Na zajęcia swoje dzieci mogą zapisać rodzice, którzy posiadają własną kartę biblioteczną. Dzieci biorące udział w warsztatach również muszą posiadać kartę biblioteczną.
Więcej informacji Magdalena Suchocka m.suchocka@biblioteka.grodzisk.pl Zajęcia gordonowskie dla dzieci odbywają się w ramach Strefy Rodzica oraz w ramach programu BLISKO. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.