Około połowy listopada br. może zostać uruchomione muzeum ziemi grodziskiej w zabytkowej Willi Radogoszcz. Piękny, odrestaurowany budynek, będzie gotowy za miesiąc. Na stworzenie ekspozycji potrzeba jednak kilka miesięcy. A wystawa może być imponująca, choćby ze względu na wartość historyczną eksponatów.
-Wystąpiliśmy o przekazanie miastu cennych eksponatów znalezionych w czasie prac archeologicznych, wykonywanych przed budową autostrady. Te świadczą o tym, że ziemia grodziska znajdowała się na szlaku bursztynowym i że byli tu ludzie przynajmniej X wieków p.n.e- mówi burmistrz Grzegorz Benedykciński.
A znaleziono pod Grodziskiem m.in. doskonale zachowany naszyjnik w Izdebnie, eksponaty bursztynowe, czy bardzo stary kamień, ukształtowany przez człowieka nawet kilkanaście tys lat temu.
Prócz śladów najstarszej historii w muzeum mają znaleźć się eksponaty dotyczące powstania i rozwoju miasta, a także historii ludności, w tym ludności żydowskiej. W Willi Radogoszcz mają też znaleźć się pamiątki związane z wybitnymi ludźmi tej ziemi, choćby niedawno zmarłym Bogdanie Bohunie Lewandowskim muzyku zespołu Breakaut czy Maanam.
Za projekt i przygotowanie wystawy odpowiedzialny jest Łukasz Nowacki. Budynek muzeum jest monitorowany i wyposażony w czujniki wilgoci. Miasto czeka na eksponaty, które mogłyby wzbogacić ekspozycję. J&A Media
Projekt pn.: „ Rewitalizacja wielofunkcyjnych obszarów centrum Grodziska Mazowieckiego, Etap I – Tereny zielone i zabytki miasta”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013