W ostatni weekend zawitała do Grodziska Mazowieckiego delegacja samorządowców z francuskiej gminy Carros. W jej składzie znaleźli się burmistrz Charles Scibetta oraz radni. Goście rozpoczęli swoją wizytę od udziału w Dniach Francuskich zorganizowanych w naszym mieście. Zwiedzili Grodzisk i najnowsze inwestycje realizowane na terenie naszej gminy. W niedzielę przedstawiciele z Carros uczestniczyli we mszy św. w kościele Św. Anny, której oprawę muzyczną zapewnił chór Cantata. Delegacja spotkała się z grodziskimi Radnymi, prezesami największych grodziskich firm oraz przedstawicielami Związku Emerytów i Rencistów. Wizyta była też doskonałą okazją do omówienia planów i wspólnych przedsięwzięć na obecny rok.
Carros to miejscowość i gmina we Francji (region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, departament Alpy Nadmorskie), która wznosi się na szczycie i dominuje nad doliną rzeki Var. Położona jest 20 km na północny zachód od Nicei. Gmina liczy ponad 15 000 mieszkańców. Od połowy lat 90. Carros był częścią Les Coteaux d’Azur z gminami Gattières i Le Broc. Obecnie jest częścią metropolii Nice Côte d’Azur (Nicea/ Lazurowe Wybrzeże). Carros jest bramą do południowo-wschodniej części Regionalnego Parku Przyrodniczego Préalpes d’Azur. O ponad 2000-letniej historii miasta świadczą znajdujące się w jego starej części antyczne ruiny.
Od 1968 r. na prawym brzegu Var tworzono strefę przemysłową. Obecnie strefa ta zajmuje powierzchnię 188 ha. 550 firm w niej zlokalizowanych zatrudnia nie mniej niż 7500 pracowników i ma obrót w wysokości 1 miliarda euro. Wśród wiodących firm strefy znajdują się, m.in: Arkopharma, CARI, Eiffage Public Works, Dispano, Elis, Fly, Fraikin, GEFCO, Ineo, La Poste, Griesser, Malongo, Miko, Barral, Primagaz, Rica Lewis, Schneider Electric, Ubaldi, Virbac, Veolia Environnement, Exhibit Group,Garnero (zakład przemysłowy) oraz fabryka Unic (producent profesjonalnych ekspresów do kawy). Od czerwca 2013 r. na terenie centrum przemysłowego działa Projekt Nice Grid, eksperymentujący z „inteligentną” siecią elektryczną.
Współpraca pomiędzy naszymi miastami została zainicjowana przez Honorowego Konsula RP w Nicei Wiesława Forkasiewicza. Na przestrzeni lat mieszkańcy gminy Grodzisk Mazowiecki wielokrotnie odwiedzali Niceę, głównie w związku z projektami realizowanymi z młodzieżą. Pan Wiesław Forkasiewicz, wraz z małżonką Jolantą Forkasiewicz (prezes Stowarzyszenia Azur Club France – Pologne) od 2009 roku współpracują z Zespołem Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim w zakresie realizacji projektów zagranicznych, dotyczących staży zawodowych dla uczniów z klas gastronomicznych i hotelarskich Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1. To dzięki ich inicjatywie udało się znaleźć stałego partnera w projektach mobilności – Union Patronale des Cafetiers Restaurateurs et Metiers de la nuit Côte d’Azur (Stowarzyszenie Restauratorów w Nicei), a tym samym miejsca odbywania praktyki zawodowej dla uczniów z naszej gminy i powiatu.
Nicea również jest zapisana w naszych księgach historycznych. August Mokronoski (1844-1911), ostatni z rodu Mokronoskich, syn Ewarysta Mokronoskiego i Marii z Radwanów, dziedzica Grodziska i Jordanowic, zmarł w Nicei. Prawdopodobnie przebywał w tym mieście na kuracji lub rekonwalescencji.
Z uwagi na szeroką działalność przemysłową w mieście Carros, a także szczególne związki pomiędzy naszymi gminami, współpraca obu miast może przynieść obopólne wymierne korzyści i stać się szansą oraz okazją do nawiązania kontaktów biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami z obu gmin.