Joanna:
Jak długo jeszcze miasto będzie tolerować rowerzystów na chodnikach? Po raz kolejny mój syn został staranowany przez rowerzystkę. Czy musi dojść do poważnego wypadku, by służby zaczęły egzekwować prawo?
Szanowna Pani,
Dziękuję za trudne pytanie dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Przepisy prawa jednak zezwalają wyjątkowo na korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem. Naszym zdaniem koegzystencja pieszych i rowerzystów na chodniku jest możliwa i bardzo wskazana z punktu widzenia bezpieczeństwa rowerzystów, oczywiście pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności oraz ustępowania pierwszeństwa pieszemu. Tematyka jest jednak bardziej skomplikowana, nadal pomimo oddawanych do użytku inwestycji brakuje nam dostatecznej ilości szeroko pojętej infrastruktury rowerowej, np. w zakresie wydzielonych ścieżek rowerowych, a przecież to właśnie rowerzyści przyczyniają się do zmniejszenia ilości emisji szkodliwych substancji przesiadając się z samochodów na rower powodują także zmniejszenie zatorów komunikacyjnych ułatwiając łatwiejszy dojazd do pracy innym – zmotoryzowanym. Rowerzysta przemieszczający się po wyznaczonej ścieżce rowerowej, nie irytuje ani kierowców, ani pieszych, ale już jadący po jezdni musi liczyć się z zniecierpliwieniem nierzadkiej części kierujących. Bez względu na wszystko, rowerzysta ma obowiązek zachowania norm gwarantujących wszystkim uczestnikom ruchu – jemu i pieszemu – bezpieczeństwo.
Uprzejmie proszę na przyszłość w sytuacji opisywanej przez Panią bezpośrednio powiadamiać dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim pod nr (22) 755-60-10 (-11,-12 lub -13) lub pod bezpłatnym nr telefonu 997, 112.
Dariusz Zalesiński
Komendant Straży Miejskiej
w Grodzisku Mazowieckim