Michał:
Witam,mam pytanie odnośnie działania numeru ratunkowego 112. Ostatnio dzwoniłem na w/w numer by powiadomić służby o nieprzytomnym mężczyźnie leżącym na chodniku. Dzwoniłem AŻ 4 razy co zajęło ok. 5 minut gdyż czekałem, aż w końcu ktoś raczy odebrać.
Jak to jest możliwe, że tak ważny telefon odbiera się po takim czasie!? Co by się stało gdyby paliła się np. jakaś kamienica czy dom? W takich przypadkach liczy się każda sekunda, a tu zwłoka w odbiorze telefonu trwała aż 5 minut. Jest to niedopuszczalne!
Jestem szczerze zbulwersowany działaniem grodziskiego numeru ratunkowego.Proszę wziąć przykład z Podkowy Leśnej gdzie dyspozytor odbiera telefon już po 1 sygnale.
Pozdrawiam.
Szanowny Panie Michale,
Numer 112, zgodnie z założeniem, miał być w całym kraju numerem alarmowym obsługiwanym przez wydzielonego pracownika w specjalnym Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Niestety, z przyczyn od nas niezależnych, nie jest to jeszcze praktyka działająca wszędzie. Na terenie powiatu grodziskiego dzwoniąc na ten numer z telefonu stacjonarnego dodzwaniamy się do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, a z telefonu komórkowego – łączymy się z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim. Połączenia z numerem 112 przez policjantów zawsze są traktowane priorytetowo. Jednak do dyżurnego na stanowisko kierowania często dociera kilka zgłoszeń jednocześnie, również z kilku innych dostępnych numerów telefonów (np. 997 lub 4 innych numerów miejskich). Jest to jednocześnie policjant odpowiedzialny za właściwą realizację służby funkcjonariuszy w terenie, z którymi prowadzi również korespondencję za pomocą radiostacji. Stąd na odebranie przez niego telefonu czasem trzeba chwilę poczekać. Dodatkowym utrudnieniem działania numeru 112 w grodziskiej komendzie jest element techniczny, który sprawia, że to połączenie nie wysyła sygnału zajętego. Podczas rozmowy prowadzonej już przez dyżurnego pod numerem 112, kolejna osoba dzwoniąca otrzymuje sygnał połączenia nie odbieranego.
Tak, jak Panu, nam również bardzo zależy na jak najszybszym docieraniu z pomocą do wszystkich osób, które tego potrzebują. Jednak nie wszystkie problemy są możliwe do rozwiązania na poziomie lokalnym. Mam nadzieję, że sytuacje, kiedy niemożliwe jest natychmiastowe odebranie przez policjantów naszej jednostki telefonu, są i będą przypadkami jednostkowymi.
Dziękując Panu za zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa, liczę na dalsze informacje i aktywność w zapobieganiu zagrożeniom na terenie naszego powiatu.
młodszy inspektor Krzysztof Krzyżanowski, Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Maz.