Michał:
Panie Burmistrzu: proszę nie uchylać się od odpowiedzi na niewygodne pytania. Zadaję je po raz trzeci: pierwsze 23 maja, drugie 22 lipca i trzecie dziś ponieważ dotychczas nie uzyskałem odpowiedzi a odpowiedział już Pan na pytania późniejsze. Brak odpowiedzi potraktuję jako akceptację dla bezprawia praktykowanego przez Straż Miejską.
Jeszcze raz pytanie:
Panie Burmistrzu. Ostatnio na parkometrach pojawiła się kartka Płatne także w soboty w godz. 6 -14. Jak to się ma do treści art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych zezwalającej na pobieranie opłat w strefach płatnego parkowania wyłącznie w dni robocze? I jak to się ma do uchwały Rady Miasta 194/2003 mówiącej, że płatne parkowanie jest w dni robocze i w godzinach 6-18? W którą stronę się nie ruszyć to niezgodne ze stanowionym prawem. Proponowałbym jak najszybciej zdjąć te nielegalne kartki.
Panie Michale, odpowiedzi zostały Panu przesłane na podany przez Pana adres e-mail. Poinformowaliśmy w nich, że Pana pytanie zostało skierowane do radcy prawnego, w celu wydania opinii prawnej. Właśnie ją otrzymaliśmy i publikujemy poniżej. Z poważaniem
Monika Kwiczak, Rzecznik Prasowy Burmistrza
Opinia prawna:
„Pobieranie opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania opiera się na art. 13 i następnych ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz.U.2007, nr 19, poz. 115 z późniejszymi zmianami) oraz uchwale Rady Miejskiej nr 194/2003 z dnia 12 grudnia 2003 r.
Zarówno ustawa, w art. 13b ust. 1 jak i uchwała, w załączniku nr 3 przewiduje, że opłaty pobierane są w dni robocze. Dyspozycja ustawowa uniemożliwia samorządom lokalnym ustalanie opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w dni wolne od pracy.
Kontrowersja związana z pobieraniem opłat za parkowanie w soboty, dotyczy tego czy ten dzień jest dniem roboczym, czy też dniem wolnym od pracy. W potocznym rozumieniu, sobota jako dzień, w którym z reguły nie pracuje się zawodowo traktowana jest tak samo jak niedziela czy uznane przez państwo święto.
By rozstrzygnąć tę kwestię należy sięgnąć do ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 1998, nr 21, poz. 94 ze zmianami). Zgodnie z art. 1519 §1 kp Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Przepis ten odsyła do ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. nr 4, poz. 28 z późniejszymi zmianami) oraz do innych ustaw ustanawiających święta państwowe. Żadna z tych regulacji nie wskazuje się soboty jako dnia wolnego czy święta. Reasumując sobota jest takim samym dniem roboczym jak poniedziałek, czy czwartek. Ponieważ zdecydowana większość pracowników nie świadczy w tym dniu pracy w związku z określonymi przez pracodawcę tygodniowymi rozkładami czasu pracy w powszechnej świadomości traktuje się ją tak jak niedzielę. Odmiennie jednak traktuje ten dzień ustawodawstwo.
Konkludując zarówno art. 13b ustawy o drogach publicznych jak i uchwałą Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim nie stoją w sprzeczności z poborem opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w soboty.”
Jan Morwiński, Radca Prawny Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.