Joanna:
Ponieważ nie otrzymałam odpowiedzi ponawiam swoje pytanie:
Grodzisk.pl: Pytania do Burmistrza 30.04.2014
Witaj Joanna,
Dziękuję za Twoje pytanie. Odpowiedź na nie zostanie przygotowana tak szybko, jak będzie to możliwe, jednak nie dłużej niż w ciągu 30 dni.
Treść Twojego pytania:
Witam,
Chciałabym uzyskać informację na temat planowanych inwestycjach PKP na terenie Grodziska Maz, dokładniej zaś chodzi mi o postawienie ekranów akustycznych. Czy ich postawienie jest planowane na grodziskim odcinku torów, jeśli tak w jakiej wysokości? Temat ekranów akustycznych był szeroko omawiany w Milanówku, gdzie mieszkańcom podczas spotkań w sprawie inwestycji udało się wywalczyć m.in. zmniejszenie wysokości ekranów do 2 metrów. Niestety, nie udało mi się znaleźć informacji na temat podobnych spotkań w Grodzisku. Czy są one planowane lub być może już się odbyły? Jeśli tak, gdzie znaleźć informacje na ich temat?
Pozdrawiam,
Szanowna Pani
W związku z Pani pytaniem w sprawie lokalizacji ekranów akustycznych ograniczających oddziaływanie hałasu, przewidzianych do realizacji w ramach modernizacji linii kolejowej nr 1 w Grodzisku Mazowieckim wyjaśniam:
- Inwestycja pod nazwą „Budowa i przebudowa linii kolejowej nr 1 od km 28,100 do km 31,400, wraz z budową i przebudową infrastruktury drogowej oraz obiektów służących ochronie środowiska, w związku z modernizacją linii kolejowej Warszawa – Łódź, etap II LOT A – odcinek Warszawa Zachodnia – Miedniewice (Skierniewice), na terenie powiatu grodziskiego – stacja kolejowa Grodzisk Mazowiecki, etap II” realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na podstawie wydanej przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji o pozwoleniu na budowę nr 318/2013 z dnia 25.11.2013r. Istotnym elementem procedury związanej z wydaniem w/w decyzji były postępowania o przeprowadzeniu oceny oddziaływania inwestycji kolejowej na środowisko. Oceny dokonano na etapie wstępnych prac projektowych (decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 22.12.2009r.) oraz ponownej oceny oddziaływania na środowisko na etapie wydawania pozwolenia na budowę, zakończonej Postanowieniem RDOŚ w Warszawie nr WOOŚ-II.4201.7.2013.ŁJ z dnia 07.10.2013r. Postanowienie uzgadniało realizację przedsięwzięcia i określiło warunki środowiskowe jego wykonania. Z uwagi na stwierdzoną w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko ponadnormatywną emisją hałasu, generowanego przez przejazdy pociągów, w sentencji Postanowienia wskazano lokalizację oraz parametry koniecznych do zastosowania ekranów akustycznych.
- Organy administracji publicznej prowadzące postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę w/w inwestycji informowały strony o przebiegu procedury przez obwieszczenie zawiadomień, postanowień i decyzji administracyjnych w Biuletynie Informacji Publicznej oraz poprzez wywieszanie na tablicach Urzędów Gmin właściwych miejscowo. Taka forma informacji jest zgodna z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U.. z 2013r., poz.267,t.j.) „Strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi; w tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia”, w związku z art.74 ust.3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz.1227, z późn. zm.) „Jeżeli liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekracza 20, stosuje się przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego”. Wojewoda Mazowiecki podał informacje o przystąpieniu do przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko (rozstrzygającego m.in. sprawę ekranów akustycznych) dla:
etapu I inwestycji Szlak Pruszków – Grodzisk Mazowiecki w Obwieszczeniu WIŚ- III.7840.2.55.2013.BG1z dnia 12.08.2013r. opublikowanym w BIP Wojewody Mazowieckiego 14.08.2013r. oraz wywieszonym na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim w okresie od 16 do 30.08.2013r., etapu II inwestycji stacja kolejowa Grodzisk Mazowiecki w Obwieszczeniu WIŚ-III.7840.2.107.2013.JS z dnia 13.08.2013r. opublikowanym w BIP Wojewody Mazowieckiego 20.08.2013r. oraz wywieszonym na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim w okresie od 16 do 30.08.2013r.
Obwieszczenia wskazywały miejsce w którym można zapoznać się z dokumentacją oraz czas i formę składania uwag i wniosków. Ponadto informowały o otwartej dla społeczeństwa rozprawie administracyjnej poświęconej ochronie środowiska w procedowanym postępowaniu w dniu 12.09.2013r. o godz.14°° w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Obwieszczenia Wojewody Mazowieckiego zawierające powyższe informacje zostały opublikowane także w Gazecie WPR (nr 227) z dnia 27.08.2013r. Po zakończeniu postępowania Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał przywoływane ad.1 Postanowienie uzgadniające realizacje przedsięwzięcia.
- Zgodnie z warunkami określonymi w Postanowieniu RDOŚ na odcinku etapu II stacja Kolejowa Grodzisk Mazowiecki między km 28,100 a km 31,400 modernizowanej linii kolejowej na terenach chronionych akustycznie zlokalizowano ekrany akustyczne o następujących parametrach:
– strona północna: na długości 1337m w kilku odcinkach o zmiennej wysokości od 4,1m do 4,9m,
– strona południowa: na długości 1817m w kilku odcinkach o zmiennej wysokości od 3,8m do 4,9m.
Pełna dokumentacja techniczna inwestycji związanej z modernizacją linii kolejowej nr1, w tym urządzeń związanych z ochroną środowiska, znajduje się w Wydziale Infrastruktury i Środowiska Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego 00-950 Warszawa pl. Bankowy 3/5 pok.603.
Szanowna Pani podzielam opinię tych osób, które wskazują na dysonans jaki stanowią ekrany akustyczne dla estetyki i harmonii krajobrazu, jednakże pragnę zwrócić uwagę na niezwykłą szkodliwość dla zdrowia nadmiernego hałasu, a taki bez wątpienia będzie powstawał przy ruchu pociągów IC z prędkością 160 km/godz., a także poruszających się ze zwiększoną prędkością pociągów towarowych i podmiejskich. Podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w trybie otwartej dla społeczeństwa rozprawy administracyjnej w dniu 12 września 2013 w Grodziskim Centrum Kultury, przy udziale zaledwie trzech osób z Grodziska, z ich strony padły wyłącznie wnioski o budowę ekranów. Nie można w tym miejscu postawić zarzutu o niedoinformowaniu naszych mieszkańców, gdyż na podstawie tej samej informacji w tych konsultacjach wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Milanówka. W toku całego, prowadzonego od kilku lat postępowania o wydanie pozwolenia na budowę dla modernizowanej linii kolejowej wielokrotnie zgłaszali się do Urzędu mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego domagający się wybudowania ekranów akustycznych wzdłuż torów kolejowych. Dopiero ostatnio pojawiły się dwie opinie (w tym jedna od Pani) sprzeciwiające się budowie ekranów.
Z poważaniem
Grzegorz Benedykciński
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego