Mariola:
Witam serdecznie. Mam kilka pytań.
1.Grodzisk reklamuje się jako Miasto Dzieci i wymienia oprócz gminnego placu zabaw, place należące do GSM. Czy gmina w jakikolwiek sposób dofinansowuje wymienione place, czy też tylko podrzuca dzieci z domów jednorodzinnych i osiedli prywatnych na należące do GSM?
2. Duzo ostatnio mówi się na temat nowego pałacu Kultury i działających w nim klubów. Biorąc pod uwagę, że zaczęto w Grodzisku dbać o to, by dzieci i młodzież nie miały bezposredniego kontaktu z alkoholem mam pytanie – Czy podjete zostały przez gminę, a jeżeli nie, czy jest planowane w przyszłości podjęcie działań ograniczających dostep do alkoholu podczas organizowanych przez gminę festynów. Inaczej mówiąc, czy sprzedaż piwa na tego typu imprezach zostanie wreszcie ograniczona? A jeżeli nie, to czy podjęte zostaną środki uniemozliwiające zakup tego trunku 10-12 latkom (widziałam!)? Czy istnieje możliwość, aby gmina wyciągała konsekwencje wobec sprzedawców łamiących prawo?
Pani Mariolo, zakładka „Miasto Dzieci”, która powstała na stronie internetowej www.grodzisk.pl, to nie jest reklama miasta, tylko baza informacji, które mogą być przydatne naszym mieszkańcom. Gmina nie dofinansowuje placów zabaw należących do prywatnych właścicieli. Natomiast powstają nowe finansowane ze środków gminnych np. ostatnio został oddany do użytkowania plac zabaw zlokalizowany przy ulicy Warszawskiej, a w zeszłym roku plac zabaw przy ulicy Bartniaka zyskał dodatkowe wyposażenie. Planowane jest również utworzenie dużego placu zabaw w Parku Skarbków. Wyrazy szacunku
Monika Kwiczak, Rzecznik Prasowy Burmistrza
Szanowna Pani, w naszej gminie podejmowanych jest szereg działań mających na celu zapobieganie, jak również minimalizowanie skutków alkoholizmu. Ujęte są one szczegółowo w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych, uchwalanym każdego roku przez Radę Miejską (patrz-grodzisk BIP).
Co do drugiej części pytania, to sprzedaż alkoholu osobom nieletnim jest przestępstwem, a orzekanie w tych sprawach następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym. Sprzedaż napojów alkoholowych osobie nieletniej skutkować może dla przedsiębiorcy karą grzywny, jak również utratą zezwolenia. A zatem w przypadku gdy była Pani świadkiem takiego zdarzenia wystarczyło zgłosić ten fakt funkcjonariuszom np. policji, którzy w ramach swoich kompetencji zobowiązani są do przeprowadzenia postępowania dowodowego. Ponadto przedsiębiorca posiadający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości kupującego, uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Odmawiając sprzedaży alkoholu nieletnim lub reagując w momencie jego zakupu, dajemy dowód odpowiedzialności za siebie i za innych. W taki sposób również ograniczamy dostęp ludziom młodym do alkoholu, a także zapobiegamy negatywnym następstwom spożycia alkoholu przez osoby nieletnie.
Z poważaniem
Grażyna Walczyk, Główny Specjalista ds. Uzależnień