Mieszkańcy:
Szanowny Panie Tomaszu Hopko,
W nawiązaniu do Pana ostatniej odpowiedzi w sprawie obwodnicy, a dokładniej jej przebiegu w bliskim sąsiedztwie tzw „Górek Szwedzkich” chcielibyśmy zwrócić uwagę, że problem z takim przebiegiem był już zgłaszany w roku 2011. Mieszkańcy dzielnicy Łąki protestowali przeciw takiemu wytyczeniu trasy, interpelację w tej sprawie składali radni. Zdanie mieszkańców nie zostało wzięte pod uwagę, ponieważ jak zauważył Pan Burmistrz „Takie uwagi trzeba było składać, gdy podejmowaliśmy decyzję środowiskową.” Jak sam Pan informował w bieżącym roku, decyzja środowiskowa została cofnięta. Dlaczego nie wykorzystano tej szansy na przesunięcie przebiegu obwodnicy? Dlaczego po raz kolejny głos mieszkańców został pominięty?
Pozdrawiamy,
Szanowni Mieszkańcy!
Odpowiadając Państwu na Wasze pytanie – informuję: po akceptacji wykonanego projektu obwodnicy zachodniej przez
inwestora, która poprzedzona została Radą Techniczną przy Dyrektorze Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie w dniu 25 Maja 2011 roku na sesji Rady Miejskiej Radny Kowalczyk złożył pisemną interpelację, którą podpisało jeszcze 6 ciu Radnych dotyczącą zmiany przebiegu obwodnicy i poprowadzenie jej po północnej stronie Gór Szwedzkich. Burmistrz przekazał interpelację do inwestora z prośbą o jej uwzględnienie. W odpowiedzi inwestor utrzymał w mocy swoje stanowisko z 2004 roku o optymalnym przebiegu obwodnicy uzasadniając:
1.Przebieg obwodnicy przedstawiony w koncepcji z 2004 roku był szczegółowo analizowany i akceptowany i w warunkach do projektowania dla SWECO nakazał przestrzeganie tego zapisu jako podstawę do projektowania.
2.Zmiana przebiegu obwodnicy na północ Gór Szwedzkich to praktycznie likwidacja 10 gospodarstw rolniczych – droga podzieliła by w
połowie pola uprawowe , jednocześnie przecinała by w 70% tereny archeologicznie chronione.
3.Zmiana przebiegu obwodnicy to powrót do opracowania nowego projektu w sytuacji gdy projekt był gotowy – wiązała by się z dodatkowymi dużymi kosztami a jednocześnie automatycznie opóźniła by realizację inwestycji przynajmniej na 5-6 lat co dla mieszkańców Grodziska jest problemem najważniejszym. Uchylenie dotychczasowej decyzji środowiskowej spowodował między innymi protest mieszkańców w Kozerkach. Nie był on w sprawie przebiegu samej obwodnicy a przeprojektowanego przez gazownię na wniosek SWECO gazociągu wysokiego ciśnienia, który zdaniem. mieszkańców przebiegał zbyt blisko zabudowań. Na naradzie u Burmistrza w dniu 21 lipca br. z udziałem Dyrektora MZDW, Projektanta i Inspektora wykonującego materiały do nowej decyzji środowiskowej ze SWECO zapadła decyzja o rezygnacji z przebudowy gazociągu.
Pozdrawiam
Pełnomocnik Burmistrza
ds. kluczowych inwestycji drogowych
Tomasz Hopko