Anna:
Panie Burmistrzu, chciałabym poruszyć problem zwierząt w naszej gminie, a dokładnie braku informacji na ten temat. Mieszkańcy nie wiedzą gdzie trafiają zagubione psy czy koty, z kim kontaktować się w przypadku znalezienia rannego zwierzęcia czy gdzie zgłaszać przypadki znęcania sie nad stworzeniami. Myślę, że takie informacje powinny znaleźć się na internetowej stronie gminy. Popieram również pomysł zamieszczania tam ogłoszeń o zagubionych czy znalezionych zwierzętach. Idealnym rozwiązaniem byłoby wszczepianie elektronicznych czipów psom czy kotom. Rozwiązałoby to problem bezdomnych zwierząt. Wiem, że w niektórych gminach to funkcjonuje. Pozdrawiam. Ania
Pani Anno, problem bezpańskich zwierząt jest bardzo złożony i występuje nie tylko w naszej Gminie, ponieważ zachwiana jest odpowiedzialność ludzi za los zwierząt. W sezonie letnim – podczas wakacji jest ona szczególnie widoczna: porzucone, błąkające się po ulicach naszej Gminy zwierzęta oraz przypadki przywiązywania psów do drzew w lesie nie świadczą najlepiej o ich właścicielach.
Gmina wywiązuje się z ustawowych obowiązków ochrony przed bezdomnymi zwierzętami poprzez zawarcie stosownych umów z osobami zajmującymi się odławianiem bezdomnych, a w szczególności agresywnych psów oraz z lekarzem weterynarii w celu udzielenia im w razie potrzeby pomocy weterynaryjnej. W najbliższym czasie planujemy rozpowszechnić akcję możliwości odnalezienia zaginionych zwierząt z terenu Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz adoptowania bezdomnych czworonogów ze schroniska.
W przypadku znalezienia rannego lub błąkającego się, agresywnego zwierzęcia należy powiadomić Wydział Ochrony Środowiska i Spraw Wsi tel. /022/ 755-20-16 wew. 139, 143, bądź funkcjonariuszy Straży Miejskiej – tel. bezpłatny 986, natomiast w przypadku zaobserwowania niewłaściwego traktowania zwierząt oprócz ww. służb należy powiadomić Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
Zasugerowana przez Panią propozycja znakowania zwierząt poprzez wszczepianie elektronicznych chipów jako rozwiązanie problemu bezpańskich zwierząt jest jak najbardziej zasadna pod warunkiem, że zaznaczone zostałyby zwierzęta w co najmniej wszystkich ościennych gminach. W przeciwnym razie nie unikniemy problemu porzucania zwierząt z innych gmin oraz nie zahamujemy procesu migracji zwierząt, które przecież nie znają granic administracyjnych.
Wydział Ochrony Środowiska i Spraw Wsi