Jola:
W Przedszkolu nr 5 w Grodzisku kuchnia prowadzona jest przez osobę prywatną. Moje pytanie brzmi- na jakich zasadach dzierżawione są pomieszczenia kuchni oraz stołówki? Dlaczego od przedszkolaków pobiera sie opłatę stałą 65zł, podczas gdy od uczniów szkoły, a w szczególności firm obsługiwanych przez tę osobę, nie. Dlaczego istnieje społeczna zgoda na gotowanie w szkolno-przedszkolnej kuchni obiadów dla innych firm, przygotowywanie dań na różnego rodzaju imprezy (studniówki, bankiety itp)?
Na pytanie dlaczego tak się dzieje Pani odpowiada, że "przecież musi zapłacić rachunki za prąd, dzierżawę, gaz oraz pensje". A czy nas to powinno interesować? czy tylko przedszkolaki mają "sponsorować" dzialalnośc tej pani? Czy na prowadzenie kuchni w przedszkolu nie powinny być przeprowadzone przetargi? I jeszcze 1 pytanie- czy w przedszkolach menu nie powinna ustalać dietetyczka?
Szanowna Pani Jolu
uprzejmie informuje, że w związku z wprowadzeniem przez Radę Miejską nowych zasad ( uchwała nr 103/2011 z dnia 27 kwietnia 2011 roku ) w opłatach za świadczenia w przedszkolach publicznych ( dla wszystkich przedszkoli funkcjonujących na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki, niezależnie od formy prowadzenia stołówki ), a także w wyniku wprowadzenia w ustawie o systemie oświaty nowych zapisów odnośnie pobierania opłat za posiłki w stołówkach szkolnych i przedszkolnych podjęte zostały w placówkach oświatowych, w których stołówki prowadzone są przez osoby prywatne odpowiednie działania, zmierzające do uporządkowania tej sfery działalności szkół i przedszkoli.
Dyrektorzy placówek oświatowych, w których żywienie odbywa się za pośrednictwem ajentów dokonali wypowiedzenia umów osobom prywatnym, które tę działalność prowadzą. Jednocześnie przygotowywana jest dokumentacja w celu ogloszenia procedury wyboru nowego ajenta. Przyjęte postępowanie spowoduje, że opłata za żywienie pobierana w przedszkolach będzie uwzględniać tylko koszt produktów. Pozostałe kwestie, dotyczące wynajmu lokalu przez osobę prywatną będą uregulowane zapisami w umowie pomiędzy dyrektorem placówki oświatowej a ajentem.
Rajmund Zaleski, Dyrektor Biura Oświaty