monika:
Panie Burmistrzu
dlaczego Gmina nie buduje więcej przedszkoli ? Ilość miejsc w przedszkolach gminnych jest zbyt mała. W pierwszej kolejności do przedszkoli gminnych przyjmowane są dzieci rodzica samotnie wychowującego dziecko – przecież to fikcja – w obecnych czasach ludzie po prostu nie biorą ślubu i żyją na tzw. kocią łapę – dziecko z takiego wolnego związku ma pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola przed dzieckiem, którego rodzice zawarli związek małżeński – czy tak powinno być ? Dziwnym trafem dzieci tych "samotnych" matek odbierane są codziennie przez tatusiów… Czy żeby dziecko dostało się do gminnego przedszkola to musimy wziąć rozwód albo przeprowadzić sądową separację ? Wiem, że wygodniej Gminie dopłacić do każdego dziecka w prywatnym przedszkolu ponad 500 z/m-c niż budować nowe obiekty, Gmina ma problem z głowy a rodzice muszą płacić po min. 690 zł/mc za prywatne bo nie mają wyjścia. Czy to jest ok ?
Szanowna Pani Moniko,
nowy budynek Przedszkola Nr 4 na ulicy Górnej, jak również pozostawienie na jeden rok szkolny ( 2011/2012 ) dotychczasowego budynku w znaczny sposób zminimalizuje problem przyjęć dzieci 3-6 letnich do placówek publicznych w Gminie Grodzisk Mazowiecki. Wszystkie dzieci 5 i 6 letnie, których Rodzice zdecydowali się na to, aby Ich dzieci realizowały obowiązek przedszkolny w publicznych placówkach naszej gminy znajdą miejsce w publicznych przedszkolach, punktach przedszkolnych lub oddziałach przedszkolnych, funkcjonujących przy szkołach podstawowych. Ponad 450 dzieci 3 i 4 letnich będzie uczęszczało do publicznych placówek przedszkolnych w Gminie Grodzisk Mazowiecki. Tak więć bardzo duży procent dzieci 3-6 letnich ( ponad 70 % ) będzie objętych opieką przedszkolną w naszej gminie. Nie można przeciwstawić się inicjatywie tworzenia przez osoby fizyczne przedszkoli niepublicznych, tymbardziej, że spełniają wszystkie warunki, wynikające z przepisów ustawy o systemie oświaty. Jest też ustawowy obowiązek dla gmin o przekazywaniu dotacji, która nie może być niższa niż 75 % kosztów ponoszonych na jednego wychowanka w przedszkolach publicznych. W naszej gminie Rada Miejska nie zwiększyła tego procentu.
Co do przyjęć dzieci do przedszkoli Komisje Kwalifikacyjne, które powołane są co roku w każdym przedszkolu kierują się kryteriami, w szczególności obowiązujących w całej Polsce, a wynikających z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o przyjmowaniu uczniów i wychowanków do szkół i przedszkoli.
Rajmund Zaleski, Kierownik Biura Oświaty