Iwona:
Witam serdecznie, jestem mamą 3-letniego Krzysia i kończę właśnie urlop wychowawczy, mam możliwość wrócić teraz do pracy, jednak uważam, że sytuacja przedszkolna w Grodzisku Maz. jest beznadziejna. Będę dojeżdżać do pracy do Żyrardowa, a dziecko dowozić do przedszkola do Milanówka uważam, że jest co najmniej trudne. Mam w związku z tym 2 pytania. Po przeczytaniu kilku odpowiedzi na pytania innych mieszkańców Grodziska chciałabym wiedzieć na jakiej podstawie uważają państwo, że nie ma potrzeby budowania nowych placówek oświatowych na terenie gminy, szczególnie na terenach nowo-powstałych osiedli domków jednorodzinnych, bo z rozmów ze znanymi mi rodzicami wiem, że byłby potrzebny zrówno i żłobek, jak i przedszkole oraz szkoła.
Oraz drugie pytanie. Kto jest zatrudniany w przedszkolach poblicznych? Po co te wszystkie zajęcia dodatkowe? Czy wykwalifikowani wychowawcy przedszkolni nie są przygotowani do prowadzenia zjęć rytmicznych i codziennej gimnastyki korekcyjnej?
Uprzejmie informuję Panią, że jesteśmy doskonale zorientowani w zakresie miejsc przedszkolnych dla dzieci 3-5 letnich. Pomimo, że nie jest ustawowym obowiązkiem gminy zapewnienie miejsc dla wszystkich tych dzieci, to na dzień dzisiejszy ponad 40 % tych dzieci uczęszcza do przedszkoli na terenie naszej gminy. Nie oznacza to, że nie widzimy potrzeb w tym zakresie. Z jednej strony jesteśmy przychylni osobom chcącym zakładać przedszkola prywatne /z naszej orientacji wynika, że w niedługim czasie trzy takie placówki zostaną uruchomione/, natomiast z drugiej strony w planach gminy jest rozbudowa jednego z istniejących przedszkoli lub budowa nowego przedszkola. Takie samo zamierzenie dotyczy placówek wyższego stopnia. Ostatnie sygnały dowodzą, że trzeba dokonać szerszego rozeznania w sprawie opieki nad dziećmi poniżej 3 lat.
Wszyscy nauczyciele, pracujący w przedszkolach publicznych mają pełne kwalifikacje do pracy w tych placówkach, tj. do realizacji podstaw programowych wychowania przedszkolnego. Zajęcia rytmiczne i tzw. gimnastyka korekcyjna są zajęciami dodatkowymi i jak na razie nie są finansowane przez gminę. Zajęcia te mogą być prowadzone przez osobę do tego przygotowaną. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor danego przedszkola, uwzględniając uwagi i opinie Rady Rodziców. Pozdrawiam.
Rajmund Zaleski, Główny Specjalista ds. Oświaty