Tomasz Stempkowicz:
Niedawno zadałem pytanie dotyczące finansowania przedszkoli niepublicznych. Chciałbym to pytanie poszerzyć o szkoły niepubliczne.
Wiem, że większość gmin daje dotację na ucznia w szkołach niepublicznych równą 50% kosztów ponoszonych na ucznia w szkołach publicznych. Mniej dać nie można. Jednak przy tak niskiej dotacji szkołom niepublicznym ciężko konkurować. Kończy się to tym, że szkół niepublicznych jest mało, a jeśli już są to opłaty są wysokie lub poziom nauczania jest bardzo niski.
W związku z powyższym, chciałbym zapytać, czy jest możliwe wyrównanie szans szkół niepublicznych i publicznych, poprzez podniesienie wydatków ponoszonych przez gminę na szkoły niepubliczne (zrównanie wydatków ze szkołami publicznymi)?
Pozdrawiam
Tomek
Panie Tomku, uprzejmie informuje Pana, że zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, dotacja przekazywana z gminy na jednego ucznia w szkołach niepublicznych nie powinna być niższa niż kwota przewidziana na jednego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej, otrzymywanej z budżetu państwa.
Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim dotacja przekazywana na jednego ucznia Społecznej Szkoły Podstawowej (niepublicznej) w Grodzisku Mazowieckim wynosi 130 % kwoty przewidzianej w wyżej wymienionej subwencji. Powyższe oznacza, że środki przekazywane szkole niepublicznej są niewiele mniejsze od środków przekazywanych na utrzymanie bieżące szkół publicznych. Wyrazy szacunku.
Rajmund Zaleski, Główny Specjalista ds. Oświaty