Joanna:
Witam,
Z powodu braku odpowiedzi z Państwa strony ponawiam pytanie z 15 czerwca:
"Chciałabym zapytać, jakie są plany gminy względem terenu Górek Szwedzkich, opisanych na stronie grodziska jako "najcenniejszy obiekt archeologiczny"?
Rozumiem, że brak dotychczasowych działań (poza ogrodzeniem terenu kamieniami) wynika między innymi z faktu, że nie wszystkie teren w okół górek należą do gminy, jednak uważam, że skoro gminie udaje się znaleźć rozwiązanie dla innych zabytków (np willa Niespodzianka) to tym bardziej powinna znaleźć rozwiązanie dla NAJCENNIEJSZEGO obiektu archeologicznego. "
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź, pozdrawiam
Witam serdecznie,
potocznie zwane Góry Szwedzkie, czyli Grodzisko Wczesnośredniowieczne wraz z sąsiadującymi osadami stanowi cenny kompleks zabytków krajobrazu kulturowego w dolinie rzeki Mrowny. Ślady osadnictwa na tych terenach datowane są na czasy starożytne, jednak najlepiej zachowało się średniowieczne grodzisko w Chlebni. W jego skład wchodzi kilka stanowisk archeologicznych położonych w Chlebni oraz wielokulturowe stanowisko Wólka Grodziska i Chrzanów Duży z cmentarzyskiem kultury grobów kloszowych znajdujące się w bliskiej odległości od grodziska.
Według badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 50., 60. i 70. XX w. na terenie grodziska występowały cztery fazy osadnictwa. W IX-X w. była to osada otwarta, o czym świadczą jamy osady ludności łużyckiej. W X-XI w. istniało grodzisko, po którym pozostały ziemianki na podgrodziu i warstwa kulturowa miąższości 20 cm. z ceramiką. W XI-XII w. gród otoczony był umocnieniami, m.in. wałem zwieńczonym drewnianą palisadą oraz fosą z wbitymi w nią słupami palisady. W XIII w. powstał gródek wewnętrzny. Był to jedyny gród obronny w okolicy z siedzibą rycerską, m.in. dlatego Góry Szwedzkie zostały uznane za zabytek Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 15 lutego 1963 r.
Rozpoczęcie prac dotyczących utworzenia parku kulturowego na tych terenach jest zależne od możliwości finansowych gminy w związku z wykupami prywatnych terenów na obszarze planowanego parku. Obecnie przygotowywany jest program zagospodarowania „Gór Szwedzkich” oraz ścieżki edukacyjnej na terenie grodziska średniowiecznego w Chlebni.
Serdecznie pozdrawiam i przepraszam za zwłokę,
Magdalena Okrasa, Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych.