Artur:
Panie Burmistrzu co sie dzieje z projektem "Słoneczne innowacje", żadnych informacj nie ma na stronie. Uzykałem tylko informacje iż zostały wybrane kolektory płaskie i pierwsze montaże maja być wykonanane dopiero we wrześniu. Dlaczegop zostały wybrane kolektory płaskie, mniej wydajne i przestazałe technologicznie. Czemu mamy płacić za przestażałą technologię, we wszystkich gminach biorących udziła w dofinansowaniu na kolektory słoneczne wybrano kolektory próżniowe bardziej wydajne.
Na spotkaniu mówił Pan, że rodzaj kolektorów zostanie wybrany wspólnie przez mieszkańców bioracych udział w tym projekcie.
Proszę o informację na ten temat.
Szanowny Panie Arturze,
tak jak informowaliśmy wcześniej, projekt „Słoneczne innowacje – Odnawialne Źródła Energii dla gminy Grodzisk Mazowiecki” został pozytywnie zweryfikowany i znalazł się na liście projektów zakwalifikowanych do otrzymania dofinansowania. W jego ramach Gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 4 mln zł na instalację kolektorów słonecznych w indywidualnych gospodarstwach mieszkańców Gminy. Program obejmie 409 gospodarstw położonych na terenie gminy; dofinansowane będzie 70% kosztów całej instalacji, 30% to wkład własny mieszkańców. Wartość jednego zestawu solarnego została ustalona wstępnie na 15 tys. zł.
Aktualnie priorytetem dla nas jest podpisanie przez Gminę umowy o dofinansowanie z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych. Dopiero po jej zawarciu będziemy mogli przejść do realizacji kolejnego etapu powyższego projektu, czyli ogłoszenia przetargu, wyboru wykonawców itd. Z kolei dla podpisania niniejszej umowy konieczne jest przedłożenie zweryfikowanej i kompletnej listy uczestników projektu oraz kopii wszystkich umów zawartych z mieszkańcami. W wyniku przeprowadzonej przez Gminę weryfikacji dokumentacji złożonej przez mieszkańców zmuszeni byliśmy do wykreślenia z projektu części osób, które nie spełniały podstawowych warunków udziału. W rezultacie powstał niedobór ilościowy uczestników (zgodnie z wnioskiem złożonym przez gminę w projekcie musi uczestniczyć 409 gospodarstw). Ponadto także umowy, spełniające warunki udziału, zawierały liczne braki.
Dlatego cały czas prowadzimy intensywne prace nad skompletowaniem listy uczestników projektu – chodzi tu m.in. o uzupełnianie braków w dokumentacji przekazanej przez mieszkańców, weryfikację dokumentacji oraz pozyskiwanie nowych uczestników, spełniających warunki udziału w projekcie. Stąd m.in. przeprowadzony w lutym i marcu nabór uzupełniający do projektu.
Aktualnie mamy jeszcze 8 wolnych miejsc w projekcie.
Przybliżony harmonogram projektu wygląda następująco:
– połowa 2012 r. – ogłoszenie przetargu na dostarczenie i montaż kolektorów
– jesień 2012 r. – początek montaży
– koniec 2013 r. – zakończenie montaży/ zakończenie projektu.
Zachęcam do śledzenia strony internetowej Gminy www.grodzisk.pl, gdzie w zakładce Inwestycje gminne/ Kolektory słoneczne zamieszczane są aktualne informacje na temat projektu. Po zakończeniu weryfikacji dokumentacji znaleźć tam będzie można kompletną listę zakwalifikowanych uczestników.
Wyboru rodzaju kolektorów (płaskie czy próżniowe) musieliśmy dokonać już na etapie aplikowania o dofinansowanie, czyli w IV kw. 2010 r. Złożenie wniosku o dofinansowanie poprzedzone było zleceniem podmiotowi zewnętrznemu obliczeń niezbędnych do złożenia dokumentacji aplikacyjnej na konkurs. Dla obliczeń tych przyjęto montaż kolektorów płaskich i ich parametry. O wyborze kolektorów płaskich zdecydowało wyważenie kosztu samych urządzeń oraz ich efektywności – chodziło to, aby tak dobrać wielkość instalacji jak i technologię (kolektor płaski czy próżniowy), by zoptymalizować udział zysków z pracy kolektora, jednocześnie minimalizując koszt samych urządzeń. Po analizie dokumentacji konkursowej okazało się, iż ze względu na zapisy kryteriów szczegółowych (punktowych) zgodnie z punktem trzecim (nakłady inwestycyjne na jednostkę przeliczeniową 1 MW instalowanej mocy, gdzie wartość wskaźnika mierzona będzie stosunkiem wartości projektu do wartości zainstalowanej mocy źródeł energii) korzystniejsze będzie zastosowanie w projekcie kolektorów płaskich, tańszych od kolektorów próżniowych o około 30 procent, co w sposób znaczący przyczyniło się do uzyskania wyższej ilości punktów na etapie oceny merytorycznej wniosku.
Wbrew temu, co Pan napisał, większość z 9 gmin z województwa mazowieckiego, które zakwalifikowały się do projektu, przewiduje instalację kolektorów płaskich.
Mariusz Malinowski
Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych