Jakub:
Panie Burmistrzu,
czy Gmina ma jakieś plany odnośnie parku w Adamowiźnie i dworku dra Chełmońskiego (tzw. "na Górce")?
Gdy się sprowadzałem w te okolice (rok 2005), na płocie parku dumnie prężyła się tabliczka "Własność Gminy", czy jakoś tak, a okoliczni mieszkańcy mówili, że Gmina dworek odnowi i "coś" w nim zrobi. Minęło sześć lat – i nic. Tylko taras się coraz bardziej odrywa od bryły budynku, a i sam budynek jest w stanie coraz bardziej opłakanym. Szkoda, żeby to zmarniało – park w Adamowiźnie to kapitalny teren na spacer a dworek jest częścią lokalnej tradycji.
W międzyczasie trzykrotnie naprawiano szosę biegnącą przez Adamowiznę. Panie Burmistrzu – ludzie nie tylko drogami żyją. Uważam, że można część środków jakoś poprzesuwać i ten dworek wyremontować, zabezpieczyć choćby, bo jak tak dalej pójdzie, za pięć lat będzie go trzeba rozebrać. Uważam, ze byłaby to duża strata – a Pan?
Z poważaniem
Szanowny Panie Jakubie,
Od momentu zakupu parku wraz z zabytkowym dworkiem rodziny Chełmońskich w Adamowiźnie Gmina podejmuje szereg działań mających na względzie zarówno zachowanie dziedzictwa kulturowego jak i wydobycie jak największej ilości walorów naturalnych obiektu.
Realizacja projektu pn.: „Rewaloryzacja i zagospodarowanie na cele kulturalno-edukacyjne i turystyczne zabytkowego dworku rodziny Chełmońskich wraz z parkiem w miejscowości Adamowizna w gminie Grodzisk Mazowiecki”, wiąże się z wykonaniem szeregu prac: archeologicznych, konserwatorskich, remontowo-budowlanych, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych – pod nadzorem konserwatora zabytków i konserwatora przyrody.
W ramach planowanej inwestycji wykonano inwentaryzację i ekspertyzę dworku oraz inwentaryzację zasobów zieleni parku. Na ukończeniu są prace projektowe. Projekt przewiduje:
1. Rewaloryzację dworku rodziny Chełmońskich:
– prace zabezpieczające wartość historyczną dworku
– kompleksowe odrestaurowanie budynku
– zmodernizowanie dworku w zakresie niezbędnym do realizacji założeń
programowych i funkcjonalno-użytkowych
– wyposażenie poszczególnych pomieszczeń dworku.
2. Budowę budynku zaplecza z wiatą.
3. Zagospodarowanie i dostosowanie do potrzeb programowych oraz funkcjonalno-użytkowych:
– dworku
– budynku zaplecza z wiatą
4. Stworzenie przydomowego ogródka.
5. Rewaloryzację i zagospodarowanie terenu parku z dostosowaniem do potrzeb programowych oraz funkcjonalno-użytkowych
obejmujące:
– szatę roślinną
– ciek wodny
– kładki/mostki na rzece
– ciągi komunikacyjne
– ścieżki dydaktyczne
– elementy małej architektury
– wejścia do parku
– oświetlenie parku
Zakończenie prac projektowych planowane jest w I kwartale 2012 roku.
W celu pozyskania środków finansowych z UE na realizację projektu, Gmina złożyła wniosek na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Niestety, ze względu na niski poziom alokacji w konkursie, nasz projekt nie znalazł się w grupie inwestycji przeznaczonych do dofinansowania, mimo iż uzyskał bardzo wysoką punktację.
Unijna pomoc w sfinansowaniu realizacji tego zadania uzależniona jest w tej chwili od pozyskania przez MJWPU dodatkowych środków lub ewentualnych oszczędności. Jeśli tylko MJWPU ogłosi kolejny konkurs, Gmina z pewnością ponownie złoży wniosek aplikacyjny.
Mariusz Malinowski, Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych