Piotr:
Panie Burmistrzu przez 2 godziny szukałem informacji o dostępnych formach pomocy dla takich osób jak samotne matki z małymi dziećmi. W naszej gminie nic nie udało mi się znaleźć. Dotarłem natomiast do niżej cytowanych informacji. Interesuje mnie Pana opinia w tej sprawie.
Obowiązek przeciwdziałania przemocy w rodzinie, szczególnie w rodzinie z problemem alkoholowym, spoczywa także na samorządach lokalnych. Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o Wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, do zadań własnych gminy należy m.in. udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychologicznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie
Z poważaniem
Piotr Frankiewicz
Panie Piotrze, zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zgodnie z ustawą, mają być realizowane na podstawie zapisów ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Odpowiadając na Pana pytanie w przypadku osób nadużywających czy uzależnionych od alkoholu rozpoznanie przemocy jest o tyle trudne, że sprawca na ogół zaprzecza nie tylko przemocy, ale jakimkolwiek problemom wynikającym z picia. Dlatego Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA) w przypadku sprawców przemocy w rodzinie nadużywających alkoholu, podejmuje równolegle działania zmierzające do zaprzestania stosowania przemocy i działania zmierzające do zaprzestania picia. Gminna Komisja wzywa sprawcę na rozmowę interwencyjno-ostrzegawczą na temat konsekwencji, jakie grożą za krzywdzenie najbliższych oraz działań, które zostaną wobec niego podjęte, jeśli nie zaprzestanie stosowania przemocy. Następnie przeprowadzane jest dokładne rozeznanie sytuacji rodzinnej oraz próba zmotywowania do leczenia odwykowego. W przypadku, kiedy sprawca zaprzecza występowaniu problemów alkoholowych zostaje skierowany na badanie do biegłego w celu wydania stosownego orzeczenia. Sprawców przemocy domowej kieruje się do wzięcia udziału w programie interwencyjno-korekcyjnym dla sprawców przemocy domowej. Podczas przeprowadzania całej procedury GKRPA ściśle współpracuje z dzielnicowym, a w przypadku, kiedy członek komisji stwierdzi, że zachowanie sprawcy nosi znamiona przestępstwa, powiadamia organy ścigania. Wyrazy szacunku.
Grażyna Walczyk, Główny Specjalista ds. Uzależnień