LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI GMINY GRODZISK MAZOWIECKI NA LATA 2014-2020 – AKTUALIZACJA
Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 (dalej "Program") stanowi wieloletni program działań o charakterze gospodarczym lub społecznym, dotyczący gospodarki przestrzennej i urządzeń technicznych, zmierzający do wyprowadzenia danego obszaru zdegradowanego z sytuacji kryzysowej oraz stworzenia warunków do jego dalszego rozwoju, realizowany przez różne podmioty, zgodnie z określonym harmonogramem czasowym i finansowany z różnych źródeł, opracowany, przyjęty i koordynowany przez gminę.
Program został opracowany i uchwalony przez Radę Miejską na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045) zgodnie z Wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020 wydanymi 2 sierpnia 2016 roku przez Ministra Rozwoju. Program uwzględnia również zapisy Instrukcji dotyczącej przygotowania projektów rewitalizacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 oraz preferencji dla projektów mających na celu przywrócenia ładu przestrzennego.
Instrukcja określa zasady przygotowania projektów rewitalizacyjnych w ramach RPO WM na lata 2014-2020. Podstawową zasadą określoną w Wytycznych była zasada koncentracji zgodnie z którą obszar rewitalizacji musiał zostać ograniczony maksymalnie do nie więcej niż 20% powierzchni gminy i zamieszkany przez nie więcej niż 30% jej ludności.
Obecne brzmienie "Lokalnego Programu Rewitalizacji gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 (Aktualizacja)", zatwierdzonego Uchwałą Nr 465/2017 z dnia 25.01.2017 bazuje na pozytywnych doświadczeniach gminy z realizacji działań rewitalizacyjnych w okresie programowania 2007-2013. Doświadczenia Gminy wskazują, że prowadzenie zintegrowanych działań rewitalizacyjnych pozwala na osiągnięcie pozytywnych skutków w sferze społecznej, ekonomicznej, a także w zakresie jakości tkanki miejskiej. Program stanowi podstawowe narzędzie prowadzenia rewitalizacji w sposób kompleksowy i z zapewnieniem partycypacji społecznej w zaplanowanych przedsięwzięciach rewitalizacyjnych. Umożliwia również efektywne pozyskiwanie środków zewnętrznych na zidentyfikowane projekty i przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Ze względu na silne powiązanie proponowanych działań rewitalizacyjnych z możliwością ubiegania się o finansowanie ze środków unijnych, szczególny nacisk położony został na inwestycje planowane do realizacji w perspektywie finansowej 2014-2020.
W obowiązującym Programie wyznaczono dziewięć podobszarów rewitalizacji na terenie gminy i miasta Grodzisk Mazowiecki.
- Podobszar I – CENTRUM
- Podobszar II – TEREN PRZY UL. SZCZĘSNEJ
- Podobszar III – TEREN PRZY UL. SPORTOWEJ
- Podobszar IV – OSIEDLE KOPERNIK
- Podobszar V – TEREN PRZY UL. PIASKOWEJ
- Podobszar VI – ŁĄKI
- Podobszar VII – URSZULIN
- Podobszar VIII – KŁUDNO STARE
- Podobszar IX – ADAMOWIZNA
Powierzchnia obszaru rewitalizacji to 12,45 km2, co stanowi 11,60% powierzchni Gminy i Miasta.
Obszar rewitalizacji zamieszkuje 12 534 osób, co stanowi 29,66% ogólnej liczby mieszkańców Gminy i Miasta.
W ramach Programu zaplanowano pięć przedsięwzięć rewitalizacyjnych składających się z kilkunastu projektów rewitalizacyjnych:
Przedsięwzięcie 1. Wszyscy Razem - aktywizacja mieszkańców obszaru zdegradowanego
LISTA PROJEKTÓW GŁÓWNYCH
- PROJEKT 1.1 Streetworker – Pedagog uliczny
- PROJEKT 1.2 Aktywna Rodzina
- PROJEKT 1.3 Program "Klub" Grodziskiego Klubu Koszykarskiego
- PROJEKT 1.4 E-usługi - szansa dla rozwój obszaru rewitalizacji
- PROJEKT 1.5 Cyfryzacja szkół na obszarze rewitalizacji
LISTA PROJEKTÓW POZOSTAŁYCH
- PROJEKT 1.6 Lekkoatletyka dla każdego
Przedsięwzięcie 2. Między Parkami - ekologiczna i kulturalna aktywizacja mieszkańców
LISTA PROJEKTÓW GŁÓWNYCH
- PROJEKT 2.1 Przebudowa i zagospodarowanie zbiorników wodnych zwanych "Stawami Walczewskiego" w Grodzisku Mazowieckim wraz z rewaloryzacją i adaptacją na cele rekreacyjno-sportowe miejskiej przestrzeni publicznej
- PROJEKT 2.2 Rewaloryzacja zabytkowej willi "Niespodzianka" przy ulicy Kościuszki 12 w Grodzisku Mazowieckim z dekompozycją urbanistyczną otoczenia na rzecz funkcjonalnego zarządzania dziedzictwem kulturowym i efektywności usług publicznych gminy.
- PROJEKT 2.3 Modernizacja Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim
LISTA PROJEKTÓW POZOSTAŁYCH
- PROJEKT 2.4 Budowa Interaktywnego Centrum Edukacyjno-Społecznego przy ulicy Bartniaka w Grodzisku Mazowieckim.
Przedsięwzięcie 3. Tereny Poprzemysłowe na nowo - Nowe funkcje przestrzeni obszaru
zdegradowanego.
LISTA PROJEKTÓW GŁÓWNYCH
- PROJEKT 3.1 Budowa Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej z ukształtowaniem i zagospodarowaniem na cele kulturalno-edukacyjne oraz sportowo-rekreacyjne przestrzeni publicznej terenów poprzemysłowych przy ul. Sportowej w Grodzisku Mazowieckim.
Przedsięwzięcie 4. Nasz Dom - Przeciwdziałanie problemom społecznym poprzez zagospodarowanie przestrzeni publicznej miasta.
LISTA PROJEKTÓW GŁÓWNYCH
- PROJEKT 4.1 Rewitalizacja pasażu śródmiejskiego wzdłuż pierzei ulicy 1 Maja oraz od ul. 11 Listopada do ul Konspiracji w Grodzisku Mazowieckim, Etap 3 - Rewitalizacja ciągów komunikacji pieszej ulicy 1 Maja na odcinku od ulicy Kilińskiego do ulicy Bartniaka wraz z ulicą Bartniaka i parkingiem.
- PROJEKT 4.2 Rewitalizacja pasażu śródmiejskiego wzdłuż zabytkowej pierzei ulicy 11 Listopada w Grodzisku Mazowieckim.
- PROJEKT 4.3 Poprawa bezpieczeństwa publicznego w Grodzisku Mazowieckim poprzez utworzenie sieci monitoringu wizyjnego. Etap 2 – Rozbudowa, modernizacja i serwis systemu monitorowania Miasta Grodzisk Mazowiecki.
- PROJEKT 4.4 Poprawa ładu przestrzennego terenów miejskich w kompleksie zabudowy mieszkaniowo-usługowej Osiedla "Kopernik" w Grodzisku Mazowieckim, Etap 1.
- PROJEKT 4.5 Poprawa ładu przestrzennego terenów miejskich w kompleksie zabudowy mieszkaniowo-usługowej Osiedla "Kopernik" w Grodzisku Mazowieckim, Etap 2.
- PROJEKT 4.6 Poprawa ładu przestrzennego terenów miejskich w kompleksie zabudowy mieszkaniowo-usługowej Osiedla "Bałtycka" w Grodzisku Mazowieckim poprzez zagospodarowanie terenu zieleni przy ulicy J. Piłsudskiego w Grodzisku Mazowieckim.
- PROJEKT 4.7 Modernizacja ulicy 3 Maja w obrębie skrzyżowań z ulicą Orzeszkowej (i ulicą Teligi, sposobem na utworzenie strefy uspokojonego ruchu w Grodzisku Mazowieckim.
- PROJEKT 4.8 Adaptacja budynku Kina "Wolność" przy ul. Kilińskiego 8A w Grodzisku Mazowieckim, Etap 2 – Modernizacja infrastruktury towarzyszącej, w tym ciągu komunikacyjnego od ul. J. Kilińskiego do ul. Lutnianej oraz parkingu przy ul. Kilińskiego.
LISTA PROJEKTÓW POZOSTAŁYCH
- PROJEKT 4.9 Rozwój sieci parkingów na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Budowa parkingu wielopoziomowego P+R przy ulicy Żydowskiej oraz parkingu P+R przy ulicy Piaskowej w Grodzisku Mazowieckim.
- PROJEKT 4.10 Rozwój sieci tras rowerowych w gminie Grodzisk Mazowiecki.
Przedsięwzięcie 5. Zielone Sołectwa - ochrona i wzmocnienie walorów gospodarczych i środowiskowych obszaru rewitalizacji.
LISTA PROJEKTÓW GŁÓWNYCH
- Projekt 5.1 Rewaloryzacja i adaptacja na cele rekreacyjno-sportowe niezabudowanego terenu w Urszulinie poprzez wybudowanie kompleksu składającego się z Centrum Badawczo-Rozwojowego, Rekreacyjno-Sportowej Strefy Ogólnodostępnej, Ośrodka Treningowo-Szkolnego oraz Centrum treningowego I drużyny Legii Warszawa
LISTA PROJEKTÓW POZOSTAŁYCH
- Projekt 5.2 Rewaloryzacja i zagospodarowanie na cele rekreacyjno-sportowe zabytkowego parku w miejscowości Kłudno Stare, na rzecz podniesienia efektywności usług publicznych na terenach wiejskich oraz funkcjonalnego zarządzania dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym w gminie Grodzisk Mazowiecki.
- Projekt 5.3 Rewaloryzacja i zagospodarowanie na cele kulturalno-edukacyjne zabytkowego dworku rodziny Chełmońskich wraz z parkiem w miejscowości Adamowizna.
Łączna wartość projektów rewitalizacyjnych zaplanowanych do realizacji w ramach Programu wynosi ponad 217 mln zł.
Zarządzeniem Burmistrza nr 353/2014 z dnia 2 kwietnia 2014 r. oraz nr 105/2015 z dnia 11 września 2015 r. powołano Zespół ds. Rewitalizacji.
W skład Zespołu weszli przedstawiciele jednostek organizacyjnych Urzędu (Wydział Promocji, Wydział Ochrony Środowiska, Stanowisko ds. Utrzymania Jakości, Stanowisko ds. Rozwoju Przedsiębiorczości, Biuro Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Oświaty oraz Obsługa Inwestycyjno-Techniczna Gminy).
Skład osobowy Zespołu ds. Rewitalizacji, powołanego Zarządzeniem Nr 105/2015 z 11.09.2015 Burmistrza Grodziska Mazowieckiego:
- Maria Grabowska
- Piotr Leśniewski
- Katarzyna Górska
- Paweł Dąbrowski
- Agnieszka Bielanowska
- Renata Dunaj
- Aneta Caban
- Jan Stachurski
- Ewa Burzyk
- Rafał Szczepaniak
- Paweł Burzyk
- Urszula Chrzanowska
- Grażyna Kopeć
Zadaniem Zespołu jest gromadzenie i analizowanie danych i informacji związanych z zakresem ich działania oraz przedstawienie propozycji projektów do realizacji i obszaru rewitalizacji. Projekt aktualizacji Programu jest poddawany konsultacjom społecznym, a następnie Program zostaje uchwalony przez Radę Miejską.
Konsultacje z mieszkańcami mają charakter proaktywny. W ramach pracy nad Programem wykorzystywanych jest wiele narzędzi partycypacyjnych oraz metod gromadzenia i analizy danych od mieszkańców i grup docelowych projektów rewitalizacyjnych. Każda z grup interesariuszy rewitalizacji ma możliwość wyrażenia swoich opinii na każdym z etapów pracy nad Programem.
DOKUMENTY DOTYCZĄCE PROGRAMU
Rada Miejska
- Uchwała nr 645/2006 z 30.08.2006 Rady Miejskiej w sprawie zatwierdzenia obszaru rewitalizacji miasta
- Uchwała nr 654/2006 z 27.09.2006 Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grodzisk Mazowiecki na lata 2007-2013
- Uchwała nr 455/2009 z 29.04.2009 Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grodzisk Mazowiecki na lata 2007-2013 (Aktualizacja)
- Uchwała nr 463/2009 z 03.06.2009 Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grodzisk Mazowiecki na lata 2007-2013 (Aktualizacja)
- Uchwała nr 608/2010 z 31.03.2010 Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grodzisk Mazowiecki na lata 2007-2013
- Uchwała nr 700/2010 z 29.09.2010 Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grodzisk Mazowiecki na lata 2007-2013
- Uchwała nr 231/2015 z 23.09.2015 Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020
- Uchwała nr 251/2015 z 28.10.2015 Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020
- Uchwała nr 300/2016 z 27.01.2016 Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020
- Uchwała Nr 383/2016 z dnia 18.07.2016 w sprawie zatwierdzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 (Aktualizacja)
- Uchwała Nr 409/2016 z dnia 28.09.2016 w sprawie zatwierdzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 (Aktualizacja)
- Uchwała Nr 465/2017 z dnia 25.01.2017 w sprawie zatwierdzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 (Aktualizacja)
- Opinia Rady Miejskiej z 25.04.2018 r. w sprawie raportu monitorującego z wdrażania w 2017 roku "Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 – Aktualizacja" wraz z prognozą wdrażania LPR w roku 2018 i propozycjami modyfikacji Programu
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego
- Zarządzenie Nr 353/2014 z 02.04.2014 Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, w sprawie powołania Zespołu do spraw rewitalizacji obszarów miasta Grodzisk Mazowiecki w sferze technicznej, przestrzenno-środowiskowej, społecznej i gospodarczej
- Zarządzenie Nr 105/2015 z 11.09.2015 Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, w sprawie zmiany Zarządzenia Nr 353/2014 Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, z dnia 02.04.2014 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw rewitalizacji obszarów miasta Grodzisk Mazowiecki, w sferze technicznej, przestrzenno-środowiskowej, społecznej i gospodarczej
Zespół do spraw rewitalizacji
- Raport z konsultacji społecznych z mieszkańcami Osiedla Kopernik w Grodzisku Mazowieckim (wrzesień – październik 2013)
- Raport pt. "Konsultacje społeczne z mieszkańcami obszarów wiejskich gminy Grodzisk Mazowiecki" (marzec-kwiecień 2016)
- Raport dot. wykonania LPR w latach 2007-2015
- Prezentacje na spotkania (konsultacje społeczne) w okresie marzec-kwiecień 2016, w Adamowiźnie, Urszulinie i Kłudnie Starym
- Raport monitorujący z 25.04.2018 dot. wdrażania w 2017 roku "Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 – Aktualizacja" wraz z prognozą wdrażania LPR w roku 2018 i propozycjami modyfikacji Programu
Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich (DRRiFE)
- Karta oceny Programu przez DRRiFE z 02.02.2017 dot. "Lokalnego Programu Rewitalizacji gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 (Aktualizacja)" przyjętego przez Radę Miejską Uchwałą Nr 465/2017 z 25.01.2017 r. i zapowiedź wpisania dokumentu do "WYKAZU PROGRAMÓW REWITALIZACJI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO";
- Pismo DRRiFE z 02.02.2017 r.
- Karta oceny Programu - Ocena przez DRRiFE z 21.02.2017 "Lokalnego Programu Rewitalizacji gminy Grodzisk Mazowiecki na lata 2014-2020 (Aktualizacja)" przyjętego przez Radę Miejską Uchwałą Nr 465/2017 z 25.01.2017 r. i wpisanie dokumentu do "WYKAZU PROGRAMÓW REWITALIZACJI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO";
- Pismo DRRiFE z 21.02.2017 r.
- Wykaz programów rewitalizacji