Gmina dofinansowuje wymianę starych pieców i pokrywa aż 70% kosztów zakupu nowego sprzętu (do 6 000 zł). Celem dotacji jest zachęcenie mieszkańców do likwidacji ogrzewania opartego na paliwie węglowym i wymiany go na ogrzewanie gazowe lub elektryczne.
W 6 placówkach oświatowych przeprowadzono prace termomodernizacyjne, a obecnie przygotowywane są wnioski aplikacyjne o środki zewnętrzne na termomodernizację kolejnych obiektów. Ponadto w placówkach oświatowych prowadzona jest edukacja ekologiczna przy udziale pracowników Wydziału Ochrony Środowiska (np. spektakle teatralne „Zielony Kopciuszek” i „Zielona Afera, czyli ostatnie śledztwo inspektora zgrozy”).
W okresie od wiosny do jesieni czyszczenie ulic odbywa się na mokro, co także przyczynia się do ograniczenia emisji pyłów.
Straż Miejska podejmuje doraźne kontrole dotyczące podejrzenia palenia odpadów i niejednokrotnie nakłada mandaty karne.
Gmina zapewnia odbiór odpadów komunalnych, w tym zielonych w każdej liczbie, co ma na celu ograniczanie spalania śmieci.
W komunikacji miejskiej jeżdżą 3 autobusy spełniające normę emisji spalin Euro 5 oraz Euro 6.
Gmina inwestuje w rozwój terenów zielonych. Zasadzane są nowe nasadzenia, powstają kolejne skwery, pozyskiwane są dotacje z przeznaczeniem na te cele.
Sukcesywnie tworzona jest sieć ścieżek rowerowych i oddawane do użytku nowe przestrzenie z przeznaczeniem na parkingi. W związku z otrzymanym dofinansowaniem na budowę parkingów i ścieżek rowerowych, kolejne obiekty powstaną do połowy 2018 r. Aby dać dobry przykład mieszkańcom, burmistrz zachęca pracowników Urzędu do zmiany środka transportu do pracy z samochodu na rzecz roweru. W 2016 r. Grodzisk Mazowiecki przyłączył się także do kampanii Kręć kilometry, zajmując zaszczytne 9 miejsce na ponad 1500 miast w Polsce.
Apelujemy do naszych mieszkańców – jakichkolwiek działań nie zrealizowałby Urząd Miejski, to od nas wszystkich zależy stan powietrza w naszej gminie. Dlatego apelujemy do Państwa o niepalenie w piecach śmieciami, tylko węglem wysokiej jakości i o skorzystanie z dofinansowania wymiany pieców.
Na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie zamieszczone jest opracowanie „Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2015 roku”, w którym przedstawione zostały oceny podsumowujące wyniki badań i pomiarów wykonanych w latach 2013-2015 w ramach państwowego monitoringu środowiska w zakresie następujących komponentów: powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych, hałasu i pól elektromagnetycznych. Link do publikacji