Łabędzie można dokarmiać, należy jednak pamiętać, że powinno się to robić tylko w okresie naprawdę surowej, mroźnej zimy. Dopuszczalne jest karmienie odpowiednim pokarmem – w ilościach jakie mogą zostać zjedzone w obecności karmiciela, pozostawiony pokarm zamarza lub kwaśnieje (w przypadku odwilży). Łabędzie jako roślinożercy mogą być dokarmiane ziarnem, surowymi lub gotowanymi jarzynami (bez soli i dobrze rozdrobnionymi) podawanymi z dala od wody. Chleb nie posiada praktycznie żadnych minerałów, witamin i białka.
Ptaki karmione chlebem mają często biegunkę oraz kwasicę. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Ptaki karmione pieczywem (dieta bogata w węglowodany, uboga w mikro- i makroelementy) mogą zapadać na zespół chorobowy anielskiego skrzydła (deformacja ostatniego stawu w skrzydle).
Dokarmianie ogranicza działanie naturalnej selekcji i przez to osłabia całą populację.
Zdrowy łabędź, który zgromadził do 3 kg tłuszczu potrafi bez pożywienia przeżyć miesiąc, a nawet dłużej, ale nie może być niepokojony – wtedy spędza czas leżąc i śpiąc. Osobniki latające z miejsca na miejsce lub walczące między sobą o chleb tracą więcej energii niż zyskują z kawałka chleba.
Osobnik leżący na lodzie jest czymś normalnym – interwencja jest konieczna w przypadku stwierdzenia chorego lub rannego ptaka.