Stawy położone są między ulicami Nadarzyńską i Batorego. Całość składać się będzie z dwóch akwenów wodnych, tak zwanego dolnego, w granicach istniejącego lustra wody, oraz górnego, nowo wykopanego zbiornika. Obie części oddzielone będą groblą poprzeczną z kładką komunikacyjną i przesmykiem pod nią. W każdej części Stawów przewidziane są głębiny na zimowiska dla ryb, a na górnym akwenie znajdzie się wyspa, siedlisko dla ptaków.
Stawy będą pełniły funkcje rekreacyjne, gaśnicze i przeciwpowodziowe, podnosząc walory krajobrazowe terenu. W całym okresie eksploatacji będą monitorowane. Na ścianie wieży spustowej będą umieszczone znaki wodne, pełniące funkcje urządzeń pomiarowych.
Stawy Walczewskiego, obok Stawów Goliana i Parku Skarbków, stanowią główne środowisko przyrodnicze miasta. Znaczna ich część zajmuje rozlewisko rzeki Rokicianki, która zasila swoimi wodami Stawy Walczewskiego. Na terenie, na którym realizowane będzie przedsięwzięcie, nie występują gatunki chronione roślin i zwierząt. Teren nie jest objęty żadną formą ochrony przyrody.
Roboty budowlane przewidują m.in. pogłębienie istniejącego zbiornika wodnego, wykopanie nowego, przebudowę pomostu przy dolnym zbiorniku, wzmocnienie skarp i regulację rzeki Rokicianki. Na całym obwodzie zbiornika dolnego oraz na prawym brzegu zbiornika górnego wybudowana będzie ścieżka piesza. Obiekt ma być przekazany do użytku 30 kwietnia 2017 roku.
Przed rozpoczęciem prac budowlanych będzie przeprowadzona lustracja terenu pod kątem obecności małych ssaków, płazów i gadów. Wykonawca musi zapewnić im ucieczkę z terenu budowy lub przenieść je do siedliska o zbliżonym charakterze. Ryby z istniejącego stawy będą odłowione i przeniesione do zastępczego zbiornika. Koryto rzeki, powyżej i poniżej obszaru prac, przedzielone będzie odpowiednimi siatkami.
Jacek Grabowski, rzecznik prasowy, Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim